محکومیت گسترده حمله تروریستی به فرودگاه آبها در سعودی

محکومیت گسترده حمله تروریستی به فرودگاه آبها در سعودی

تأکید کشورهای عربی بر ایستادگی در کنار سعودی در مقابل هرگونه تلاش برای هدف قراردادن ثبات و امنیت آن
چهارشنبه, 12 ژوئن, 2019 - 22:45

کشورهای مختلف جهان حمله موشکی حوثی‌ها به فرودگاه اَبهای در جنوب سعودی را محکوم کردند؛ حمله ای که منجر به زخمی شدن ۲۶ غیرنظامی شده‌است.

به گزارش الشرق الاوسط، فرحان حق سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد در جمع خبرنگاران از حملات تروریستی به فرودگاهی در سعودی ابراز نگرانی عمیق کرد.

وی در ادامه همچنین اظهار کرد: این حملات تنش را افزایش خواهد داد، امنیت ملی و منطقه را در معرض خطر قرار می‌دهد و روند سیاسی به رهبری سازمان ملل را تضعیف می‌کند. طرفین درگیر در یمن خواستار قوانین بین‌المللی و بشردوستانه را رعایت کنند».

دولت امارات متحده عربی، حمله شورشیان حوثی مورد حمایت رژیم ایران به فرودگاه بین‌المللی ابها را به شدت محکوم کرد.

دولت امارات این اقدام جنایتکارانه را دلیل دیگری بر رویکرد خصمانه و تروریستی شورشیان حوثی و تلاش آنها برای تضعیف امنیت و ثبات منطقه دانست.

وزارت خارجه امارات با صدور بیانیه ای، بار دیگر بر همبستگی و ایستادگی کامل خود در سعودی علیه هر نوع تهدید تأکید و پشتیبانی خویش را از تمامی اقداماتی که سعودی در مقابله با تروریسم اتخاذ می‌کند، اعلام کرد.

در ادامه این بیانیه ضمن آرزوی شفای عاجل برای مجروحان این حمله تروریستی، امنیت امارات متحده عربی بخش جدایی ناپذیر امنیت سعودی خوانده شده و گفته شده که هر نوع تهدید و خطری امنیت سعودی را مختل کند، تهدیدی علیه امنیت و ثبات امارات محسوب می‌شود.

خالد بن احمد آل خلیفه وزیر خارجه بحرین امروز چهارشنبه در توییتی نوشت: حمله شبه نظامیان کودتاگر حوثی به فرودگاه بین‌المللی ابها، اقدامی خطرناک است که با سلاح ایرانی رخ داده و موجب صدمه زدن به افراد بی گناه شده‌است.

وی ادامه داد: باید موضع بین‌المللی قوی و آشکار ضد حوثی‌ها و حمایت ایران از آنها اتخاذ شود.

در همین رابطه، وزارت خارجه بحرین در بیانیه ای حمله شبه نظامیان کودتاگر حوثی مورد حمایت ایران به فرودگاه بین‌المللی ابها را محکوم کرد.

وزارت خارجه بحرین این اقدام را یک عمل مجرمانه بزدلانه توصیف کرد و گفت این اقدام در تعارض با همه قوانین بین‌الملل و عرف انسانی است.

این وزرات در بیانیه خود ضمن اعلام همبستگی و همراهی با سعودی، خواستار موضع قاطع جامعه بین‌الملل در قبال ایران و حمایت‌های خود از اقدامات تروریستی ادامه‌دار گروهک حوثی شده‌است.

دولت کویت نیز حمله‌ تروریستی شورشیان تروریست حوثی مورد حمایت ایران را به شدت محکوم کرد.

وزارت خارجه دولت کویت امروز بیان کرد: این حملات تروریستی که امنیت سعودی را به خطر می‌اندازد، نمایانگر افزایش تنش و تضعیف تلاش برای دستیابی به یک راه حل سیاسی است.

کویت همچنین تأکید کرد: دولت کویت همواره در کنار سعودی خواهد بود، و از همه تصمیمات اتخاذ شده جهت برقراری امنیت و ثابت این کشور حمایت می‌کند.

وزارت خارجه مصر نیز در بیانیه خود این حملات را به شدت محکوم کرد و گفت: دولت و ملت مصر همواره در کنار دولت و ملت سعودی در برابر هر تهاجمی که امنیت و ثبات این کشور را تهدید بکند ایستاده‌است، و آن را ضروری می‌داند.

در این بیانیه برای زخمی شدگان درخواست شفاء کامل شده‌است، و حملات تروریستی به فرودگاهای بین‌المللی را جزو نقض قوانین بین‌المللی توصیف کرده‌است.

جمهوری مصر از جامعه بین‌المللی خواستار مقابله با اعمال تروریستی شده‌است که امنیت و ثبات منطقه را به خطر می‌اندازد.

از سوی دیگر، سفارت آمریکا در ریاض و در پیامی در توئیتر، حمله به فرودگاه بین‌المللی جنوب سعودی را محکوم کرد.

در این پیام که روز چهارشنبه ۲۲ خرداد منتشر شد آمده‌است: از طرف جان ابی‌زید، سفیر آمریکا در سعودی و از سوی تمامی نمایندگی آمریکا، به شدیدترین وجه ممکن حمله حوثی‌ها به غیرنظامیان در فرودگاه را محکوم می‌کنیم.

این پیام همچنین آرزوی بهبود سریع برای زخمی‌های این حمله کرده‌است.

سعد الحریری نخست‌وزیر لبنان نیز این اقدام را تعرض آشکار به تأسیسات مدنی سعودی و نشانه استمرار اقدامات خبیث برای هدف قرار دادن ثبات و امنیت پادشاهی سعودی و ملت این کشور دانست.

پارلمان عربی نیز این حمله را محکوم کرد. 

مشعل بن فهم السلمی، رئیس این مجلس حمله حوثی‌ها را جنایت جنگی توصیف کرد.

 الفهمی گفت که این مجلس به شدت این اقدام تروریستی را محکوم کرد و از سازمان ملل و شورای امنیت می‌خواهد به شکل فوری و جدی اقدام کرده و حوثی‌ها را در فهرست گروه‌های تروریستی بگنجاند، زیرا که قوانین بین‌المللی را نقض کرده و به شکل عمدی و مکرر تأسیسات حیاتی و مدنی سعودی را با موشک‌های بالستیک و هواپیماهای بدون سرنشین مورد هدف قرار می‌دهد.

رئیس پارلمان عربی خواستار تحت تعقیب قرار گرفتن رهبران حوثی و گروه‌ها و دولت‌های حامی آنها شد.

 او به شکل ویژه خواستار الزام ایران به پای‌بندی به قطعنامه ۲۲۱۶ در زمینه ممنوعیت ارسال سلاح به حوثی‌ها شد.

جمهوری جیبوتی نیز این حمله تروریستی را محکوم کرد.

ضیاء بامخرمه سفیر جیبوتی در سعودی تأکید کرد: حمله تروریستی به فرودگاه بین‌المللی ابها یک عملیات تروریستی و تخریبی و خطرناک است، و ما آن را محکوم می‌کنیم.

همچنین محمود عباس رئیس تشکیلات فلسطینی نیز اقدام جنایتکارانه حوثی‌ها را محکوم و خواستار محکومیت همه‌جانبه این اتفاق شد.

صبح روز چهارشنبه سخنگوی ائتلاف عربی به رهبری سعودی اعلام کرد شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران با شلیک یک پرتابه و اصابت آن به سالن استقبال فرودگاه بین‌المللی ابها در سعودی موجب زخمی شدن ۲۶ غیرنظامی شده‌اند.

فرودگاه شهر آبها مرکز استان عسیر در جنوب غرب سعودی و در نزدیکی مرزهای یمن قرار دارد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای