افزایش ۱۲ درصدی ذخایر نفت سعودی در گزارش بی پی

افزایش ۱۲ درصدی ذخایر نفت سعودی در گزارش بی پی

پنجشنبه, 13 ژوئن, 2019 - 18:30

 ذخایر نفت سعودی در گزارش شرکت نفتی انگلیسی بی پی ۱۲ درصد افزایش یافته است. این میزان رشد ذخایر نفت سعودی بعد از ۱۹۸۹ بی سابقه است.
بی پی در گزارش سالانه حوزه نفت جهان در سال ۲۰۱۹ مقادیری از ذخایر گاز سعودی را به عنوان زیر مجموعه ذخایر نفتی لحاظ کرده است. بدین ترتیب مرتبه ریاض به ونزوئلا -دارنده بزرگ ترین ذخایر نفتی جهان- نزدیک تر می شود.
بی پی گفت که در این گزارش ذخایر ثابت نفت سعودی ۲۹۷.۷ میلیارد بشکه در اواخر ۲۰۱۸ در نظر گرفته شده است. گزارش پارسال این شرکت به رقم ۲۶۶.۲ میلیارد بشکه در روز اشاره کرده است. ونزوئلا ۳۰۳ میلیارد بشکه ذخایر نفتی دارد. کانادا با ۱۶۸ میلیارد بشکه و ایران با ۱۵۶ میلیارد بشکه و عراق با ۱۴۷ میلیارد بشکه به ترتیب در رتبه سوم و چهارم و پنجم هستند.
یکی از کارشناسان ارشد بی پی دیل به خبرنگاران گفت «به دنبال اعلام میزان ذخایر نفت و گاز و میعانات گاز طبیعی به طور جداگانه توسط سعودی ذخایر نفت این کشور افزایش یافت».
دیل افزود «ذخایر میعانات گازی پیشتر همراه ذخایر گازی اعلام می شد و به همین دلیل این ذخایر از ۲۸۳.۸ تریلیون فوت مکعب در ۲۰۱۷ به ۲۰۸.۱ تریلیون فوت مکعب در ۲۰۱۸ کاهش پیدا کند».
طبق گزارش بی پی، ذخایر نفت آمریکا -بزرگ ترین تولید کننده نفت در جهان در ۲۰۱۸- با افزایش ۲۲ درصدی از ۵۰ میلیارد بشکه در اواخر ۲۰۱۷ به ۶۱.۲ میلیارد بشکه در ۲۰۱۸ رسید.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای