روحانی از ادامه کاهش تعهدات ایران در برجام خبر داد

روحانی از ادامه کاهش تعهدات ایران در برجام خبر داد

شنبه, 15 ژوئن, 2019 - 11:45
AFP

حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران گفته‌است که «در سایه نبود گام‌های مثبت از طرف‌های امضاء کننده توافق هسته ای» کشورش به کاهش تعهدات برجامی خود ادامه می‌دهد.

به گزارش الشرق الاوسط، روحانی روز شنبه ۲۵ خرداد در پنجمین نشست سران کنفرانس تعامل و اعتمادسازی در آسیا (سیکا) در دوشنبه پایتخت تاجیکستان گفت: ایران تصمیم گرفته‌است تا طبق بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام اجرای تعهداتش را برای بازگرداندن توازن در توافق مزبور کاهش دهد.

پیش از این ایران اعلام کرده بود که این کشور اجرای برخی اقدامات در چارچوب برجام را متوقف می‌کند.

شورای عالی امنیت ملی ایران روز ۱۸ اردیبهشت در سالگرد خروج آمریکا از برجام طی بیانیه‌ای اعلام کرد: «به کشورهای باقی‌مانده در برجام شصت روز فرصت داده می‌شود تا تعهدات خود به ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی را تأمین کنند؛ چنانچه در این مهلت کشورهای مزبور قادر نباشند مطالبات ایران را تأمین کنند، در مرحله بعدی ایران رعایت محدودیت‌های مربوط به سطح غنی سازی اورانیوم و اقدامات مربوط به مدرن‌سازی رآکتور آب سنگین اراک را نیز متوقف خواهد کرد.»

از ماه نوامبر گذشته ایالات متحده آمریکا تحریم‌های نفتی ایران را آغاز کرد. این تحریم‌ها در پی خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ که در سال ۲۰۱۵ امضا شده بود اعمال می‌شود.

گزارش نفت‌کش‌ها و منابعی در این بخش می‌گویند که صادرات نفت خام ایران در ماه مه به ۴۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته‌است.

مورگان اورتاگوس سخنگوی دستگاه دیپلماسی آمریکا تهدید اخیر ایران مبنی بر توقف اجرای تعهدات مهم هسته‌ای‌اش در چارچوب برجام را گامی بزرگ در مسیری اشتباه عنوان کرد.

وی در ادامه تأکید کرد که کارزار فشار حداکثری ادامه دارد و خواهد داشت و گفت: ایران تنها یک انتخاب دارد؛ یا مانند کشوری عادی رفتار کند یا شاهد فرو ریختن اقتصادش باشد.

در همین حال، آمریکا با هدف گرفتن صنایع پتروشیمی ایران فهرستی از ۳۹ نهاد مرتبط با این صنایع را در فهرست تحریم‌ها قرار داد. اصلی‌ترین شرکت‌ها و صنایع وابسته به پتروشیمی ایران مطابق این فهرست خزانه‌داری آمریکا، تحریم شده‌اند.

طبق بیانیه‌ای که روز جمعه ۱۷ خرداد از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا منتشر شده‌است، شرکت صنایع پتروشیمی خلیج برای دادن حمایت مالی به قرارگاه خاتم الانبیاء که مرکز مهندسی و سازندگی سپاه پاسداران است، تحریم شده‌است.

اظهارات روحانی در حالی مطرح می‌شود که تنش‌های بی‌سابقه در منطقه خلیج به اوج خود رسیده و دیروز به دو نفکتش در دریای عمان حمله شده‌است و ایالات متحده و بریتانیا ایران را مسئول این حملات دانستند.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی فاکس نیوز با اشاره به ویدئوی ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا (سنتکام)، ایران را مسئول حمله به نفتکش‌ها خواند.

در ویدئویی که سنتکام به‌طور رسمی منتشر کرد یک قایق سپاه پاسداران با شماری زیادی از نیروهای سپاه دیده می‌شود که تلاش می‌کنند یک مین منفجر نشده را از بدنه نفتکش کوکوکا کاریجس جدا کنند.

یک ماه پیش روز یکشنبه ۱۲ مه (۲۲ اردیبهشت)، دو نفتکش سعودی، یک نفتکش نروژی و یک کشتی باری اماراتی در سواحل الفجیره هدف خرابکاری قرار گرفتند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای