بازتاب جهانی و عربی گفتگوی ولیعهد سعودی با «الشرق الاوسط»

بازتاب جهانی و عربی گفتگوی ولیعهد سعودی با «الشرق الاوسط»

یکشنبه, 16 ژوئن, 2019 - 21:15

گفتگوی روز یکشنبه شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد، نائب رئیس شورای وزیران و وزیر دفاع سعودی با روزنامه «الشرق الاوسط» بازخوردهای گسترده‌ای در سطح رسانه‌ها و خبرگزاری‌های عربی و جهانی داشته‌است. 

به گزارش الشرق الاوسط، روزنامه «گاردین» بریتانیا در گزارشی با عنوان؛ هشدار ولیعهد سعودی به ایران «در تعامل با هر تهدید درنگ نمی‌کنیم» نوشت: محمد بن سلمان برای اولین بار و در سایه نگرانی‌ها از رخ دادن نزاع منطقه ای، دربارهٔ حملات علیه تانکرهای نفتکش اظهار نظر کرده‌است».

 همچنین در زیر تیتر «ولیعهد سعودی ایران را به دلیل حملات به نفتکش‌ها در خلیج عمان سرزنش کرد»، شبکه سی ان ان آمریکا در دو کانال انگلیسی و عربی خود به صورت ویژه این گفتگو را پوشش داد.

 این شبکه ماهواره ای به بخش مربوط به روابط سعودی و آمریکا اشاره کرد و به نقل از شاهزاده بن سلمان گفت: «روابط دو کشور عاملی اساسی در تحقق امنیت و ثبات منطقه است و با هجمه‌های تبلیغاتی و مواضعی از اینجا و آنجا متأثر نمی‌شود». 

از سوی دیگر، روزنامه آمریکایی «واشینگتن پوست» در گزارشی از این گفتگو نوشت: «ولیعهد سعودی همزمان با تشدید تنش‌ها، ایران را مسئول حملات علیه نفتکش‌ها دانست». 

شبکه اروپایی «یورونیوز» نیز به موضع محمد بن سلمان دربارهٔ ایران در این گفتگو و تأکید آن بر مسئولیت ایران در حملات خلیج عمان توجه و از وی نقل کرده‌است «به دنبال جنگ با ایران نیستیم». 

روزنامه‌های کثیرالانتشار در بروکسل پایتخت بلژیک و اتحادیه اروپا به‌طور مفصل به انعکاس این گفتگو پرداختند. 

در این میان، روزنامه «استاندارد» در نسخه فرانسوی آن بخش‌هایی را از اظهارات ولیعهد سعودی دربارهٔ دست داشتن ایران در ایجاد وضعیت بی‌ثباتی در منطقه را منعکس کرده‌است. 

این روزنامه همچنین به اظهارات ولیعهد دربارهٔ کشته شدن جمال خاشقجی از جمله درخواست وی برای توقف بهره‌برداری سیاسی از کشته شدن یک شهروند سعودی، توصیف آن به «یک جنایت بسیار دردناک» و تاکیدش بر تلاش کشورش «برای تحقق عدالت و رسیدگی به‌طور کامل» پرداخته‌است.

 روزنامه فرانسوی زبان «لوسوار» بلژیک نیز با انتشار بخش‌هایی از گفتگوی شاهزاده بن سلمان همچون «مشکل در تهران است و نه در جای دیگری» به نقل از او نوشت: «ایران طرفی است که همیشه اوضاع منطقه را متشنج می‌کند و به حملات تروریستی به صورت مستقیم یا از طریق شبه نظامیان خود دست می‌زند». 

از سوی دیگر، روزنامه بریتانیایی «ایندپندنت» این بخش از اظهارات شاهزاده محمد بن سلمان مبنی بر «در تعامل با هرگونه تهدیدی علیه ملت، حاکمیت و منافع حیاتی مان درنگ نخواهیم کرد» را برجسته کرده‌است. 

این در حالی است که گفته‌های ولیعهد مبنی بر ضرورت اتخاذ «موضع قاطع علیه ایران» توجه سایت «دیلی میل آنلاین» بریتانیا را به خود جلب کرده‌است. 

سرویس خبری «یاهونیوز» نیز به انتشار بخش‌هایی از این گفتگو با عنوان «ولیعهد سعودی از سوءاستفاده از کشته شدن خاشقجی هشدار می‌دهد» پرداخت. 

همزمان با انتشار گفتگوی شاهزاده بن سلمان در سایت روزنامه الشرق الاوسط، خبرگزاری‌های خارجی همچون «فرانس پرس»، خبرگزاری «آلمان» و «رویترز» به صورت لحظه به لحظه آن را پوشش دادند و پس از انتشار کامل آن به تهیه گزارش پرداختند.

خبرگزاری «بلومبرگ» نیز صحبت‌های اقتصادی ولیعهد دربارهٔ عرضه سهام آرامکو را برجسته کرده‌است.

خبرگزاری‌های «آناتولی» ترکیه در بخش‌های عربی و انگلیسی آن و «آسوشیتدپرس» آمریکا نیز بخش‌های مرتبط با پرونده ایران را منعکس کرده‌اند.

در رسانه‌های عربی نیز روزنامه «الحیاة» لندن مشروح گفتگو را منتشر کرد و روزنامه «البیان» امارات نیز موضع‌گیری ولیعهد دربارهٔ اوضاع منطقه ای را تیتر کرده‌است.

سایت شبکه «روسیا الیوم» با انتشار خلاصه ای از این گفتگو عنوان کرد «بن سلمان از اروپای جدید در خاورمیانه می‌گوید».

مطبوعات و رسانه‌های مصری همچون روزنامه «الاهرام»، سایت‌های «الیوم السابع»، «الشروق» و «الاخبار» نیز این اظهارات را پوشش دادند. 

در این میان سایت «مصراوی» در مطلبی با عنوان «خاشقجی، ایران و حوثی‌ها در گفتگوی بن سلمان با الشرق الاوسط» مشروح گفتگو را منتشر گرده است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای