شمارش معكوس ايران براى عبور از سقف مجاز اورانیوم غنی‌سازی شده

شمارش معكوس ايران براى عبور از سقف مجاز اورانیوم غنی‌سازی شده

ایران همزمان با تشدید تنش در خلیج اعلام کرد: تا ششم تیر از سقف ۳۰۰ کیلو اورانیوم غنی‌شده عبور می‌کنیم
دوشنبه, 17 ژوئن, 2019 - 11:45

یک روز پس از تأکید حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران بر کاهش اجرای تعهدات در «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام)، سازمان انرژی اتمی ایران امروز دوشنبه ۲۷ خرداد (۱۷ ژوئن)، از برنامه‌اش برای کاهش تعهدات به برجام رونمایی کرد.

به گزارش الشرق الاوسط به نقل از خبرگزاری دولتی ایسنا گزارش داد «نمایندگان رسانه‌های ایران که امروز (دوشنبه) برای اطلاع از اقدامات انجام شده در گام اول کاهش تعهدات برجامی ایران، به مجتمع نیروگاهی آب سنگین اراک رفته‌اند، بازدید از این مجتمع را با ادای احترام به مقبره شهدای گمنام این مجتمع آغاز کردند».

به گفته این خبرگزاری، «نمایندگان رسانه‌های داخلی در مرحله اول این اقدام، ۳۱ اردیبهشت از سایت غنی سازی نطنز بازدید کردند و در جریان آخرین اقدامات سازمان در راستای اجرای تصمیم شورای عالی امنیت ملی برای «کاهش تعهدات هسته‌ای» قرار گرفتند».

رآکتور آب سنگین اراک یکی از جنجالی‌ترین بخش‌های توافق هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ در سال ۲۰۱۵ و از موانع اصلی رسیدن به توافق بود.

پس از توافق هسته‌ای ایران با شش قدرت جهانی، «بخش مرکزی» (کالاندریا) راکتور اراک خارج و «حفره‌های «آن با سیمان پر شد.

از سوی دیگر، خبرگزاری امنیتی فارس گزارش داد «سخنگوی سازمان انرژی اتمی در نشستی خبری در محل تأسیسات آب سنگین اراک (خنداب) تصریح کرد که با شتاب گرفتن روند تولید اورانیوم غنی‌شده ۳٫۶۷ درصد، ذخایر اورانیوم غنی‌شده کشور نهایتاً تا ششم تیر (به مدت ۱۰ روز) از سقف ۳۰۰ کیلو عبور خواهد کرد».

بهروز کمالوندی دربارهٔ آب سنگین تولیدی در تأسیسات آب سنگین اراک هم گفت: «ممکن است در سنوات آینده میزان استفاده از آب سنگین در داخل افزایش یابد. منتظر تصمیم مقامات کشور برای گام دوم هستیم، البته فرصت برای اروپایی‌ها وجود دارد. ایران دیگر برای دیدن عمل آنها صبر نخواهد کر.».

وی گفت: «هم طراحی قبلی رآکتور اراک مدنظر است و هم بازطراحی آن. اگر بدعهدی صورت بگیرد ایران لوله‌های کالندریا را دارد و رآکتور قبلی قابل احیاست. الان طراحی‌ها تمام شده ودر مرحله تهیه ماشین‌آلات هستیم، اگر [طرف‌های برجام] صادق باشند و وظایفشان را انجام دهند شاید ترجیح این باشد که از رآکتور جدید به دلیل مزایای آن استفاده شود».

کمالوندی اضافه کرد: سناریوهای مختلف در اختیار مسئولان نظام قرار دارد. «اورهال» خوبی روی کارخانه آب سنگین انجام شده و آماده افزایش ظرفیت بیش از این است. اگر تا ۲ ماه و نیم آینده بازار نداشته باشیم ذخایر آب سنگین می‌تواند از ۱۳۰ تن هم بگذرد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران همچنین در خصوص افزایش میزان غنی‌سازی نیز اظهار کرد که سقف غنی‌سازی فراتر از ۳٫۶۷ درصد می‌تواند ۳٫۶۸ درصد باشد تا هر میزان دیگری، این بسته به تصمیم مسئولان کشور است.

روز گذشته خبرگزاری‌های دولتی ایران اعلام کرده‌اند «دوشنبه آخرین اقدامات انجام‌شده در زمینه بازطراحی راکتور تحقیقاتی و همچنین روند افزایش تولید آب سنگین در مجتمع اراک تبیین می‌شود». اقدامی که کشورهای اروپایی خواستار ابقای برجام نسبت به آن هشدار دادند.

تنها ۲۰ روز تا پایان فرصت دوماهه ایران به اروپا باقی مانده‌است.

شورای عالی امنیت ملی ایران ۱۸ اردیبهشت در واکنش به این تصمیم آمریکا در بیانیه‌ای خطاب به کشورهای عضو برجام، اعلام کرد: «جمهوری اسلامی ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی مردم ایران و در اعمال حقوق خود مندرج در بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام، از امروز ۱۸ اردیبهشت ۹۸ برخی اقدامات خود در توافق برجام را متوقف می‌کند.»

تعیین این مهلت با واکنش انتقادی سه کشور اروپایی طرف توافق هسته‌ای روبرو شده و چین و روسیه نیز به عنوان متحدان ایران به جمهوری اسلامی توصیه کرده‌اند به پایبندی خود به تعهدات برجامی ادامه دهد.

براساس برجام، تهران باید راکتور اراک را به گونه‌ای بازطراحی کند که قادر به تولید پلوتونیوم نباشد. از پلوتونیوم برای ساخت سلاح هسته‌ای استفاده می‌شود.

ایران همچنین پذیرفت که این راکتور را تبدیل به یک راکتور آب سبک کند که از سوخت اتمی با غنای حداکثر سه و ۶۷ صدم درصد استفاده خواهد کرد. آمریکا و چین به‌طور مشترک ریاست گروه کاری مسئول پروژه تغییر ساختار راکتور اراک را برعهده گرفتند.

روز شنبه همچنین حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران، تهدید کرد که در صورت «عدم دریافت پاسخ مناسب» از طرف غربی در مهلت ۶۰ روزه، ایران «به ناچار اقدامات بیشتری»، احتمالاً در چارچوب برنامه اتمی خود، خواهد داشت.

مطابق توافق هسته‌ای ایران می‌تواند مازاد تولید اورانیوم و آب سنگین را بفروشد یا مبادله کند. آمریکا ابتدای ماه مه و در آستانه سالروز خروج از توافق هسته‌ای از تمدید معافیت‌های ایران در این زمینه خودداری کرد.

با بازگشت دوباره تحریم‌های ایالات متحده اما چین از بازطراحی رآکتور اراک سر باز زد.

این تحرکات همزمان با افزایش تنش‌ها در منطقه خلیج و اتهام آمریکا و بریتانیا به ایران مبنی بر دست داشتن در حمله به تانکرهای نفتکش صورت می‌گیرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای