​دادستانی مصر از درگذشت محمد مرسی در جلسه محاکمه خبر داد

​دادستانی مصر از درگذشت محمد مرسی در جلسه محاکمه خبر داد

معاینه جسد و بررسی دوربین‌های مداربسته سالن دادگاه
دوشنبه, 17 ژوئن, 2019 - 20:30

محمد مرسی رئیس‌جمهور اسبق مصر در حین جلسه مجدد دادگاه مربوط به پرونده «یورش به زندان در سال ۲۰۱۱» دچار حمله قلبی شد و در سن ۶۸ سالگی درگذشت. 

به گزارش الشرق الاوسط، دادستان مصر در بیانیه‌ای در این باره گفت: «محمد مرسی ۵ دقیقه صحبت کرده‌است و بعد از آن زمانی که در قفس اتهام بود بیهوش شد و بر زمین افتاده و سپس به بیمارستان منتقل شد».

در این بیانیه آمده‌است: بعد از انتقال مرسی به بیمارستان مشخص شد که وی فاقد هرگونه علایم حیاتی است. دادستانی مصر اعلام کرد که هیچ‌گونه کبودی تازه‌ای در بدن محمد مرسی در بیمارستان ملاحظه نشده‌است. 

نبیل صادق دادستان کل مصر دستور اعزام گروهی از اعضای دادستانی برای معاینه جسد مرسی و بررسی دوربین‌های مداربسته سالن دادگاه و قفس متهمان و شنیدن سخنان کسانی را که در آخرین لحظات کنار مرسی بوده‌اند داده‌است. 

محمد مرسی در اوت ۱۹۵۱ متولد شد. نام اصلی او محمد محمد مرسی عیسی العیاط است. مرسی در اولین انتخابات ریاست جمهوری، پس از انقلاب ژانویه ۲۰۱۱ به ریاست جمهوری رسید و نامش به عنوان پنجمین رئیس‌جمهوری مصر ثبت شد. 

او که مدرک دکترای مهندسی مکانیک را کسب کرده بود تا قبل از انقلاب سال ۲۰۱۱ در دانشکده مهندسی الزقازیق درس می‌داد. 

مرسی یکی از اعضای ارشد گروه اخوان المسلمین بود که در سال ۲۰۱۲ بعد از برکناری حسنی مبارک، رئیس‌جمهوری پیشین مصر پس از پیروزی در انتخابات، رئیس‌جمهوری مصر شد. 

مرسی اما یک سال بعد در پی اعتراضات گسترده مردمی علیه عملکرد وی و اخوان المسلمین برکنار شد. 

مرسی بعدها به اتهام جاسوسی و رد وبدل اطلاعات با طرف‌های خارجی مانند جنبش حماس، حزب الله و قطر بازداشت و زندانی شد. 

محمد مرسی از سوی دادگاه مصر به چندین جرم دیگر از جمله کشتن چند سرباز و فراری دادن افراد اخوان المسلمین هنگام قیام مردم مصر در سال ۲۰۱۱ و همچنین دادن اطلاعات غلط هنگام ثبت نام برای نامزدی ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۲ متهم شد، او برای اولین اتهام در دادگاه به هفت سال زندان محکوم شد. 

در جریان رسیدگی به پرونده یورش به زندان، دو رهبر مصر در روز ۲۶ دسامبر در یک دادگاه حضور یافتند و حسنی مبارک، رهبر برکنار شده پیشین مصر در این دادگاه علیه محمد مرسی و متحدانش شهادت داد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای