افزایش تنش هسته‌ای توسط ایران نگرانی‌های غرب را برانگیخت

افزایش تنش هسته‌ای توسط ایران نگرانی‌های غرب را برانگیخت

تهران اعلام کرد از سقف مجاز ذخیره اورانیوم غنی‌سازی شده عبور می‌کند
دوشنبه, 17 ژوئن, 2019 - 21:30
EPA

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، امروز در جریان بازدید نمایندگان رسانه‌های داخلی این کشور از مجتمع آب سنگین اراک اعلام کرد: «از امروز شمارش معکوس برای عبور از ذخیره ۳۰۰ کیلو اورانیوم غنی شده آغاز می‌شود و تا ۱۰ روز دیگر یعنی ۲۷ ژوئن (۶ تیرماه) از این سقف عبور می‌کنیم».

به گزارش الشرق الاوسط، تصمیم تازه تهران برای کاهش بیشتر تعهداتش در چارچوب برجام موجی از واکنش‌های جهانی را به دنبال داشته‌است و به گفته ناظران تنش با ایالات متحده را به اوج خود خواهد رساند.

این در حالی است که مطابق برجام، میزان ذخیره اورانیوم غنی‌شده در ایران نباید از سقف ۳۰۰ کیلوگرم بیشتر شود.

کمالوندی همچنین اعلام کرد که «تولید اورانیوم چهار برابر شده‌است».

او گفت که ایران دیگر منتظر طرف‌های اروپایی برجام برای اجرای تعهداتشان نمی‌ماند: «ایران بیش از این برای به نتیجه رسیدن اقدامات آنها صبر نخواهد کرد و آنها باید از فرصت باقی مانده برای اجرای تعهداتشان استفاده کنند».

خبر افزایش ذخیره اورانیوم از سوی ایران پس از متهم شدن این کشور به حملات تانکرهای نفتی در دریای عمان و بالا گرفتن تنش‌ها در منطقه اعلام شده‌است.

در اولین اظهارات پس از این اعلام حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران گفت: «شرایط کنونی حساس است و فرانسه همچنان فرصت دارد در کنار دیگر اعضای برجام، و در فرصت بسیار کوتاهی که وجود دارد، نقش تاریخی خود را برای حفظ این توافق ایفا کند چرا که بی‌تردید از بین رفتن برجام، به نفع ایران، فرانسه، منطقه و جهان نیست».

این اظهارات در دیدار او با فیلیپ تی‌یبو سفیر جدید فرانسه در ایران مطرح شد.

در این میان، سخنگوی دولت آلمان با صدور بیانیه‌ای در واکنش به اظهارات سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران دربارهٔ کاهش یا توقف اجرای تعهدات برجامی گفت: «ما از ایران می‌خواهیم که تعهداتش ذیل برجام را به‌صورت کامل اجرا کند».

همچنین یک سخنگوی نخست‌وزیر بریتانیا در این زمینه گفت که اگر ایران از تعهداتش در زمینه فعالیت‌های هسته‌ای تخطی کند بریتانیا برای واکنش به آن، تمام گزینه‌های در دسترس را بررسی خواهد کرد.

بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل، نیز گفته‌است که اگر تهدید ایران عملی شود قدرت‌های جهانی باید فوراً سازوکار تحریم‌ها علیه تهران را بازگردانند.

در مقابل سخنگوی کاخ کرملین در واکنش به سخنان سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، اعلام کرد که ایران تاکنون به تعهدات برجامی خود پایبند بوده‌است.

دیمیتری پسکوف اعلام کرد که ایران تاکنون به موضوعات موافقت‌شده در سطح بین‌المللی دربارهٔ غنی‌سازی اورانیوم وفادارانه پایبند بوده‌است و مسکو از هرگونه احتمالی مبنی بر اینکه تهران قصد دارد عمل به برجام را متوقف کند بی‌اطلاع است.

در همین حال، مجتبی ذوالنور نماینده مجلس شورای اسلامی ایران گفته‌است در صورتی که اروپا در سه هفته باقی‌مانده از «مهلت ۶۰ روزه»، اقدامی برای حفظ برجام نکند «بازگرداندن رآکتور اراک به وضعیت قبل از برجام»، «تجدیدنظر در همکاری خود با آژانس» و «خروج از ان‌پی‌تی» به عنوان دیگر اقدامات ایران خواهد بود.

این نماینده که مسئول «کمیته هسته‌ای» در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس است، همچنین مدعی شده که «اروپا برای حفظ برجام اراده‌ای ندارد و نمی‌خواهد برای این کار هزینه کند».

روز شنبه، حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران گفته بود که «در سایه نبود گام‌های مثبت از طرف‌های امضاء کننده توافق هسته ای» کشورش به کاهش تعهدات برجامی خود ادامه می‌دهد.

روحانی در پنجمین نشست سران کنفرانس تعامل و اعتمادسازی در آسیا (سیکا) در دوشنبه پایتخت تاجیکستان گفت: ایران تصمیم گرفته‌است تا طبق بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام اجرای تعهداتش را برای بازگرداندن توازن در توافق مزبور کاهش دهد.

شورای عالی امنیت ملی ایران روز ۱۸ اردیبهشت در سالگرد خروج آمریکا از برجام طی بیانیه‌ای اعلام کرد: این کشور اجرای برخی اقدامات در چارچوب برجام را متوقف می‌کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای