روحانی: با هیچ کشوری قصد جنگ نداریم

روحانی: با هیچ کشوری قصد جنگ نداریم

سه شنبه, 18 ژوئن, 2019 - 10:45
EPA

حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران پس از اعلام ایالات متحده آمریکا برای اعزام بیش از هزار نیروی اضافی به خاورمیانه گفته‌است با هیچ کشوری قصد جنگ ندارد.

به گزارش الشرق الاوسط، روحانی در سخنانی که امروز سه شنبه از تلویزیون رسمی این کشور پخش شد، گفت: «با هیچ ملت و کشوری قصد جنگ نداریم.. طرف مقابل ما یک عده سیاستمدار کم‌تجربه هستند».

پیش از این، پاتریک شاناهان سرپرست وزارت دفاع ایالات متحده، اعلام کرد که بنا به درخواست ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) و پس از مشورت با کاخ سفید، تقریباً هزار سرباز تازه دیگر به خاورمیانه اعزام می‌شوند.

شاناهان گفت که این سربازان در راستای دفاع در برابر تهدیدهای هوایی، زمینی و دریایی به منطقه فرستاده می‌شوند.

به گفته او، حملات اخیر ایران نشان داد که اطلاعاتی که از رفتارهای خصمانه ایران و گروه‌های نیابتی وابسته به ایران، علیه پرسنل آمریکایی و منافع این کشور در منطقه به دست آمده بود، موثق و معتبر بوده‌اند.

اظهارات روحانی در حالی مطرح می‌شود که روز گذشته ۲۷ خرداد و در آستانه پایان مهلت ۶۰ روزه ایران به اروپا دربارهٔ اجرای تعهدات برجامی، بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، در یک نشست خبری با اعلام افزایش ذخیره اورانیوم غنی‌شده، گفت شمارش معکوس برای رد شدن از مرز ۳۰۰ کیلو اورانیوم آغاز شده‌است.

هشدار تهران برای کنار گذاشتن بخش دیگری از تعهدات هسته‌ای خود واکنش‌هایی را در پی داشته‌است.

در این باره، گرت مارکیز یک سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید روز دوشنبه گفت برنامه ایران برای فراتر رفتن از محدودیت‌هایی که با توافق بین‌المللی بر ذخیره اورانیوم کمتر غنی شده این کشور وضع شده در حکم باج خواهی هسته ای است و باید با افزایش فشار بین‌المللی مواجه شود.

وی گفت: برنامه‌های غنی سازی ایران فقط به این خاطر ممکن شده‌اند که آن توافق هسته ای وحشتناک توانایی‌های هسته ای آنها را دست نخورده باقی گذاشت.

تنش میان ایران و ایالات متحده در هفته های اخیر به اوج خود رسیده است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای