ترامپ: آمریکا برای ایران کاملا آماده است

ترامپ: آمریکا برای ایران کاملا آماده است

نشست پمپئو با پنتاگون برای بررسی «گزینه‌های» مهار تهدیدات ایران
سه شنبه, 18 ژوئن, 2019 - 22:00

همزمان با تشدید فزاینده تنش میان ایران و آمریکا به ویژه پس از حملات به نفتکش و اعلام ایران برای عبور از سقف مجاز ذخیره اورانیوم غنی سازی شده، دونالد ترامپ رئیس‌جمهور ایالات متحده روز سه‌شنبه ۲۸ خرداد گفت که این کشور درباره ایران در آمادگی کامل به سر می برد. 

به گزارش الشرق الاوسط، در همین رابطه، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا پس از دیدار محرمانه با فرماندهی ستاد کل نیروهای ارتش آمریکا در منطقه خاورمیانه، شرق آفریقا و آسیای مرکزی (سنتکام) در فلوریدا گفت: نیروهای سنتکام آماده پاسخ به هرگونه تهدید از سوی ایران هستند.

پمپئو گفت: «برای هماهنگی بین فعالیت‌های وزارت خارجه و نیروهای نظامی و ارائه مسائل جایگزین و گزینه‌های کافی روی میز دونالد ترامپ برای تصمیم‌گیری کار می‌کنیم». 

اظهارات پمپئو یک روز پس دستور رئیس‌جمهوری ایالات متحده برای اعزام هزار نیروی جدید به خاورمیانه همزمان با افزایش تنش با ایران مطرح شده‌است. 

وزیر خارجه آمریکا ادامه داد «تلاش‌ها ادامه خواهد یافت تا ایران متقاعد شود که ما در موضع خود جدی هستیم و آنها را از هرگونه تجاوز بیشتر در منطقه بازداریم». 

به گفته وی، واشنگتن کارزار فشار حداکثری خود را بر ایران را حفظ خواهد کرد و مانع سلطه‌جویی این کشور در منطقه می‌شود. 

مایک پومپئو در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: «ما پیام‌های زیادی، حتی در همین لحظه، خطاب به ایران داشته‌ایم که برای جلوگیری از تجاوز در آنجا هستیم. ما باز هم می‌گوییم ترامپ دنبال جنگ نیست و ما فقط برای بازدارندگی آن‌جا هستیم». 

وزیر خارجه آمریکا با بیان اینکه گفت وگوی مفصلی را دربارهٔ سطوح تاکتیکی، عملیاتی و استراتژیکی کار بین دو وزارتخانه داشته‌ایم، افزود: این مأموریت ما از آغاز این دولت بوده‌است تا ایران را متقاعد سازد برنامه هسته ای خود را به پیش نبرد و به توسعه موشک‌ها و سایر فعالیت‌های بدخواهانه دیگر خود در سراسر دنیا، ادامه ندهد. 

به گفته او، «در حالی که راه‌های ارتباطی برای ارسال پیام به ایران را دنبال می‌کنیم، هرکاری که برای حفاظت از منافع آمریکا در منطقه لازم باشد را هم انجام می‌دهیم». 

وزیر امور خارجه همچنین اضافه کرد که ایالات متحده همچنان به ارائه اطلاعات تکمیلی دربارهٔ حملات به تانکرهای نفتی در خلیج عمان ادامه می‌دهد، حملاتی که واشنگتن قبلاً مسئولیت آن را بر عهده تهران می‌داند.

در عین حال، پمپئو خواستار نه تنها برای تمرکز بر این دو حمله بلکه حملات دیگر نیز شده‌است، زیرا، به گفته وی، از ابتدای ماه مه نمونه‌های دیگری از حملات ایران در منطقه وجود داشته‌است.

این اظهارات ساعاتی قبل از دیدار پمپئو با فدریکا موگرینی هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا در محل وزارت خارجه آمریکا در واشینگتن به منظور بررسی توافق هسته ای و تنش در منطقه مطرح شده‌است.

پیش از این هلگا اشمید معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپایی با علی‌اصغر خاجی دستیار وزیر خارجه ایران دیدار کرد. 

رویترز نیز گزارش داد برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران هفته آینده به پاریس سفر و با مقامات انگلیس، فرانسه و آلمان دربارهٔ ایران گفت‌وگو خواهد کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای