ابلاغ هشدار آمریکا به ایران درباره حمله قریب الوقوع

ابلاغ هشدار آمریکا به ایران درباره حمله قریب الوقوع

​جمهوری‌خواهان خواستار اقدام نظامی حساب‌شده علیه ایران شدند
جمعه, 21 ژوئن, 2019 - 18:00

دو مقام ایرانی روز جمعه (۲۱ ژوئن) به خبرگزاری رویترز گفتند ایران شب گذشته پیامی از طریق عمان از پرزیدنت دونالد ترامپ درباره هشدار در مورد حمله قریب الوقوع به ایران دریافت کرد.

یکی از مقامات ایران که نخواست نامش فاش شود به رویترز گفت «ترامپ در نامه اش گفته که مخالف جنگ با ایران و خواستار گفتگو با ایران درباره مسائل متعددی است. او زمان کوتاهی به ما برای پاسخ وقت داد. پاسخ فوری ایران این بود که علی خامنه ای رهبر ایران باید در این باره تصمیم گیری کند».

یکی دیگر از مقامات ایران در این باره گفت «ما این مساله را مشخص کردیم که خامنه ای مخالف مذاکره است اما این پیام به او منتقل می شود تا در این باره تصمیم بگیرد. به هر حال ما به مقام عمانی گفتیم که هر گونه اقدام نظامی علیه ایران عواقب منطقه ای و بین المللی خواهد داشت».

در این راستا، خبرگزاری فارس روز جمعه (۲۱ ژوئن) گفت وزارت امور خارجه ایران به دنبال احضار سفیر سوئیس آمریکا را مسئول عواقب اقدام نظامی علیه ایران خواند.

به دنبال قطع روابط بین ایران و آمریکا سفیر سوئیس در تهران حافظ منافع آمریکا در ایران است. خبرگزاری ایرنا گزارش داد که وزارت امور خارجه ایران با احضار سفیر سوئیس گفت ایران به دنبال جنگ با آمریکا نیست.

نیویورک تایمز در گزارشی از تصمیم ترامپ برای عملیات نظامی علیه ایران به دلیل سرنگونی پهپاد شناسایی آمریکا توسط این کشور خبر داد اما شامگاه پنجشنبه تصمیم خود را تغییر کرد. حالا مشخص نیست که آمریکا به ایران حمله می کند یا خیر.

این روزنامه به نقل از چند مقام آمریکایی که نامی از آنها نبرده نوشت پرزیدنت ترامپ دستور حمله به نقاطی از ایران مثل سامانه های راداری و موشکی را صادر کرد اما بعدا از واکنش نظامی منصرف شد.

یک مقام آمریکایی بلند پایه به این روزنامه گفت «مراحل اولیه عملیات نظامی آماده شده بود اما این دستور لغو شد. تعدادی هواپیما آماده پرواز بودند و چندین کشتی در موضع حمله قرار گرفته بود اما حمله موشکی انجام نشده بود».

تعدادی از رهبران جمهوری خواهان در مجلس نمایندگان آمریکا روز پنج شنبه خواستار اقدام نظامی تلافی جویانه حساب شده علیه ایران شدند.

کوین مک کارتی، رئیس اقلیت مجلس نمایندگان آمریکا، مایکل مک کول، ماک ثورنبری و دیوین نانز از اعضای مجلس در بیانیه ای گفته اند: ایران مالکیت آمریکایی را بر فراز آب های بین المللی مورد هدف مستقیم قرار داده است. این عملیات تحریک آمیز یک هفته بعد از حمله آنها به دو نفتکش تجاری در آب های بین المللی انجام شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای