​جدیدترین اقدام واشنگتن دربارهٔ ایران: تشکیل جلسه شورای امنیت

​جدیدترین اقدام واشنگتن دربارهٔ ایران: تشکیل جلسه شورای امنیت

جمعه, 21 ژوئن, 2019 - 20:15

ایالات متحده آمریکا شامگاه جمعه ۳۱ خرداد از شورای امنیت سازمان ملل خواست تا در مورد ایران تشکیل جلسه محرمانه در روز دوشنبه برای بررسی تحولات اخیر مربوط به ایران در خلیج دهد. 

به گزارش الشرق الاوسط، خبرگزاری فرانس پرس از قول دیپلمات‌های سازمان ملل متحد، هیئت آمریکایی در سازمان ملل با تقدیم درخواستی به اعضای شورای امنیت، خواستار تشکیل جلسه‌ای در روز دوشنبه ۲۴ ژوئن برای گفتگو دربارهٔ آخرین تحولات مرتبط با ایران و حمله به نفتکش‌ها شد. 

به گفته این منبع که نخواست نامش فاش شود، هیئت آمریکایی خواستند که این در بعدازظهر آن روز و پشت درهای بسته تشکیل شود. 

از سوی دیگر، خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت، در یاداشت هیئت نمایندگی آمریکا در سازمان ملل که به اعضای شورای امنیت ارائه شد، آمده‌است: «ما شورای امنیت را در جریان تازه‌ترین تحولات در ارتباط با ایران قرار داده و همچنین اطلاعات بیشتری را که از تحقیقات انجام شده دربارهٔ حمله به نفتکش‌ها به دست آمده به شورای امنیت ارائه خواهیم داد».

روز پنجشنبه ۱۳ ژوئن در حالی به دو نفتکش در خلیج عمان حمله شد که روز ۱۲ مه، انفجارهایی در دو نفتکش سعودی، یک نفتکش نروژی و یک نفتکش اماراتی در نزدیکی بندر نفتی فجیره متعلق به امارات متحده عربی نیز روی داد و به این نفتکش‌ها خساراتی وارد کرد. 

ایران روز گذشته یک پهپاد ایالات متحده را هدف حمله موشکی قرار داد.

مقام‌های ایرانی می‌گویند این پهپاد به آسمان ایران وارد شده بود، اما مقام‌های آمریکایی گفته‌اند پهپاد در فضای بین‌المللی هدف قرار گرفت.

نیویورک تایمز امروز در گزارشی به نقل از یک مقام ارشد دولت آمریکا اعلام کرده بود که پرزیدنت ترامپ در واکنش به اقدام ایران، اجازه اجرای یک حمله محدود به مواضع ایران را داده بود؛ اما چند ساعت مانده به انجام این حمله، دستور لغو آن را صادر کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای