واشنگتن: تهران حق ندارد دیپلماسی را با «زور نظامی» پاسخ بدهد

واشنگتن: تهران حق ندارد دیپلماسی را با «زور نظامی» پاسخ بدهد

جمعه, 21 ژوئن, 2019 - 16:45

برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران امروز جمعه ۳۱ خرداد و پس از یک روز از سرنگونی پهپاد آمریکایی بر فراز تنگه هرمز گفت ایران حق ندارد دیپلماسی را با «زور نظامی» پاسخ بدهد.

به گزارش الشرق الاوسط، هوک در نشستی خبری در ریاض افزود: «دیپلماسی ما این حق را به ایران نمی‌دهد که در پاسخ به دیپلماسی از زور نظامی استفاده کند.. ایران باید دیپلماسی را با دیپلماسی پاسخ بدهد.. در حال حاضر مهم است که برای کاهش تنش‌ها همه کارهای ممکن، انجام شود».

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون)، بامداد امروز کروکی و مختصات مسیر پرواز پهپاد آمریکایی سرنگون شده توسط ایران را بدون ارائه جزئیاتی بیشتر منتشر کرد.

در همین باره، یک سخنگوی ترزا می نخست‌وزیر بریتانیا، با اعلام این که این کشور در موضوع ایران در تماس منظم با آمریکاست، خواستار کاهش تنش تهران و واشنگتن شد.

او گفت: «ما فکر نمی‌کنیم افزایش تنش‌ها تمایل هیچ‌کدام از طرف‌های درگیر باشد و به گفتگو با آمریکا و هم پیمان‌هایمان ادامه می‌دهیم».

این سخنگو اعلام کرد که «بارها گفته‌ایم که خواستار کاهش تنش در این منطقه‌ایم و مدت‌هاست مشکلاتمان با فعالیت‌های ایران را آشکارا گفته‌ایم».

همچنین مارتینا فیتز سخنگوی صدراعظم آلمان از استقبال مرکل از گزارش‌ها دربارهٔ انصراف دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا از حمله به ایران خبر داد.

فیتز در واکنش نصراف ترامپ از حمله به ایران گفت: «در مورد رئیس‌جمهور ترامپ باید بگویم که گفته‌ها و نشانه‌های زیادی وجود دارد که نشان می‌دهند رئیس‌جمهور آمریکا تمایلی به حمله نظامی به ایران ندارد و ما از این مسئله استقبال می‌کنیم».

او در عین حال با اشاره به حملات اخیر به نفتکش‌ها در تنگه هرمز، این اقدامات علاوه بر باعث به خطر انداختن جان انسان‌ها می‌شود، در تشدید تنش نیز سهیم است.

وی همچنین خواستار حفظ امنیت خطوط کشتیرانی شد و گفت این مسئله برای آلمان به عنوان یک دولت تجاری مهم است.

تلویزیون رسمی ایران نیز قطعاتی از پهپاد ساقط شده آمریکایی در روز گذشته را به نمایش گذاشت.

سردار ابوالفضل حاجی زاده فرمانده هوا فضای «سپاه پاسداران» نیز از کنار لاشه این پهپاد گفت «بخش‌هایی از قطعات این هواپیما را از نزدیکی سواحل ایران جمع‌آوری کنیم. بقیه قطعات آن نیز زیر آب رفتند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای