هوک: ایران به دنبال جای پایی در یمن برای تهدید باب المندب است

هوک: ایران به دنبال جای پایی در یمن برای تهدید باب المندب است

فرستاده آمریکا با مقامات سعودی گفتگو و بر کاهش توان حوثی‌ها و قطع ارسال سلاح برای آنها تأکید کرد
شنبه, 22 ژوئن, 2019 - 12:15

برایان هوک رئیس گروه ویژه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا با تأکید بر اینکه رویکرد گفتگو با رژیم ایران در سایه استمرار آن در افزایش تنش و برهم زدن امنیت منطقه بی فایده است، گفت: به ایرانی‌ها اجازه نخواهیم داد جای پایی در یمن به منظور تهدید باب المندب داشته باشند.

به گزارش الشرق الاوسط، هوک دیروز جمعه در نشست خبری با حضور سرلشکر فهد بن ترکی بن عبدالعزیز فرمانده نیروهای مشترک ائتلاف عربی مدافع دولت قانونی یمن در پایگاه نظامی الخرج در جنوب سعودی، از همکاری ریاض قدردانی کرد.

هوک در پاسخ به پرسش خبرنگار الشرق الاوسط افزود: «سیاست آمریکا در منطقه بر مبنای در پیش گرفتن دیپلماسی با ایران از جمله اعمال فشار اقتصادی است اما دیپلماسی آمریکا به ایران اجازه پاسخ نظامی نمی‌دهد».

وی با اشاره به اقدامات ایران پس از سفر شینزو آبه نخست‌وزیر ژاپن در حمله به نفتکش ژاپنی در خلیج گفت «ایران مسئول اصلی افزایش تنش و ادامه آن در خاورمیانه است چرا که همواره با رد گشایش‌های دیپلماتیک مانع از کاهش تنش‌ها شده‌است؛ بنابراین این کشور باید روش دیپلماتیک را در مواجهه با سیاست‌های ما در پیش گیرد».

هوک با اشاره به دیدار وی با شاهزاده خالد بن سلمان معاون وزیر دفاع سعودی و مشاور امنیت ملی سعودی، سفر خود را موفقیت‌آمیز توصیف کرد و گفت: این دیدارها گفتگوهای مهمی از جمله تهدید مشترک علیه منافع سعودی و آمریکا از طرف رژیم ایران را دربرداشته است.

وی اضافه کرد: دولت‌های سعودی و آمریکا تلاش مشترک گسترده‌ای برای مقابله با تهدیدهای رژیم ایران در منطقه انجام می‌دهند و سعودی در این زمینه کمک فراوانی به ما می‌کند به ویژه اینکه ما از طریق تحریم‌های اقتصادی علیه تهران به دنبال قطع منافع مالی اضافی هستیم که آنها را در راستای سربازگیری شبه نظامیان مختلف در منطقه و حمله آن از طریق گروه‌های نیابتی به سعودی و دیگر کشورها به کار می‌گیرد.

در این میان، شاهزاده خالد بن سلمان بن عبدالعزیز آل سعود معاون وزیر دفاع سعودی امروز با برایان هوک فرستادهٔ ویژهٔ ایالات متحدهٔ آمریکا در امور ایران دیدار و با وی آخرین تحولات منطقه و اقدامات انجام شده برای برخورد با فعالیت‌های خصمانهٔ ایران علیه امنیت و ثبات منطقه گفتگو کرد. 

معاون وزیر دفاع سعودی در توییتر نوشت: در این دیدار با فرستادهٔ ویژهٔ ایالات متحدهٔ آمریکا در امور ایران اقدامات ایران در یمن از جمله صدور تروریسم و نظام خصمانه خود را بررسی کرد؛ ایران را محور فعالیت‌های خود قرار داده و همه جوانب انسانی دیگر را به فراموشی سپرده‌است.

 خالد بن سلمان اضافه کرد: در این دیدار نسبت به حمایت سعودی از تصمیمات دولت آمریکا در رابطه با تحریم‌های بیشتر علیه ایران به خاطر فعالیت‌های تروریستی در منطقه تأکید شد. 

به گفته او، کما اینکه در این نشست حملات اخیر این کشور علیه سعودی به بحث گذاشته شد.

از سوی دیگر، برایان هوک در پاسخ به سؤالی دربارهٔ حمله ایران به پهپاد آمریکایی گفت: «رئیس‌جمهور آمریکا به وضوح تأکید کرد که حمله ایران به پهپاد آمریکایی یک اشتباه بسیار بزرگ بوده‌است. کاخ سفید با وزارت خارجه در حال تعامل و بررسی این موضوع هستند».

فرستاده آمریکا در امور ایران همچنین به بازدید از نمایشگاه سلاح‌های ایرانی پرتاب شده توسط حوثی‌ها به سمت سعودی به همراه سرلشکر فهد بن ترکی بن عبدالعزیز در پایگاه الخرج اشاره کرد و گفت: امیدوارم همه جهان از بقایای این سلاح‌ها باخبر شوند».

به گفته وی، شکی نیست که ایران به آموزش و حمایت شبه نظامیان در خاورمیانه به منظور برهم زدن ثبات و همچنین استمر هجمات به سمت پادشاهی عربی سعودی از طریق حوثی‌ها ادامه می‌دهد».

هوک اضافه کرد: ایالات متحده آمریکا با همراهی و همکاری نیروهای ائتلاف عربی برای کاهش توانمندی حوثی‌ها از طریق قطع تأمین اسلحه اقدام می‌کند، زیرا اگر در این مسئله ناکام شویم، خطرها در منطقه خاورمیانه افزایش می‌یابند».

در این نشست خبری، سرلشکر فهد بن ترکی بن عبدالعزیز فرمانده نیروهای مشترک ائتلاف عربی مدافع دولت قانونی یمن از ابلاغ و مطلع کردن فرستاده آمریکا از برخی سلاح‌ها و تجهیزات نظامی که نظام ایران در اختیار شبه نظامیان تروریسم حوثی قرار می‌دهد، خبرداد و گفت: این تجهیزات اغلب از طریق بندر الحدیده در یمن به دست آنها می‌رسد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای