ایران: تحریم رهبر و وزیر امور خارجه راه دیپلماسی با دولت آمریکا را برای همیشه بسته است

ایران: تحریم رهبر و وزیر امور خارجه راه دیپلماسی با دولت آمریکا را برای همیشه بسته است

روحانی: آمریکا در مورد آمادگی برای مذاکره «دروغ می گوید»
سه شنبه, 25 ژوئن, 2019 - 14:00
حسن روحانی رییس جمهور ایران در تهران

حسن روحانی رییس جمهور ایران روز سه شنبه (۲۵ ژوئن) گفت تحریم مسئولان کشور از جمله رهبری نشان می دهد که «آمریکاییان در مورد آمادگی برای مذاکره دروغ می گویند».

روحانی در نشست با شماری از وزرا که به طور زنده از تلویزیون پخش شد افزود «چطور است وقتی کسی حرف از مذاکره می زند همزمان با آن دنبال تحریم وزیر خارجه ایران هم هست؟ پس شما دروغ می گویید».

روحانی با محکوم کردن اقدام دولت آمریکا برای تحریم علی خامنه ای گفت «

وقتی کسی عقلش را از دست بدهد از تصرف و تحریم اموال رهبر ایران در بانک‌های جهانی سخن می‌گوید؛ چرا که همه می‌دانند اموال رهبری جز یک حسینیه و یک خانه ساده نیست... ما باید بگوییم که یک صبر راهبردی در برابر آمریکا داریم وگرنه از آنان نمی ترسیم».

در این راستا، عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با انتشار چندین توییت روز سه شنبه (۲۵ ژوئن) نوشت «تحریم بی حاصل رهبری ایران یعنی بسته شدن راه دیپلماسی با دولت مستاصل آمریکا».

او افزود «دولت ترامپ در حال نابودی همه ساز وکارهای جا افتاده بین المللی برای حفظ صلح و امنیت جهانی است».

دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا روز دوشنبه (۲۴ ژوئن) با امضای یک فرمان اجرایی تحریم های سنگین جدیدی علیه ایران وضع کرد. در این تحریم ها علی خامنه ای رهبر ایران و دفتر او و ۸ مقام ارشد نظامی گنجانده شده اند.

رهبر ایران با توجه به تحریم های جدید از دسترسی به منابع مالی منع شده است.

این تحریم ها چند روز بعد از سرنگونی پهپاد شناسایی آمریکا توسط ایران اعمال شدند. دولت آمریکا قصد داشت به تلافی اقدام ایران به این کشور حمله کند اما دستور انجام حمله ده دقیقه قبل از آغاز آن از سوی ترامپ لغو شد.

رییس جمهور آمریکا گفت «تحریم های تازه واکنش قاطعانه و مناسبی در برابر اقدامات تحریک آمیز فزاینده ایران هستند». 

ترامپ گفت «دولت آمریکا به دنبال گفتگو با ایران است تا دو طرف درباره توقف غنی سازی و گسترش تسلیحات هسته ای و موشک های بالستیک و حمایت از تروریسم و جنگ افروزی در جهان و ایجاد بی ثباتی در منطقه توسط ایران به توافق برسند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای