گشایش نشست گروه ۲۰ در اوزاکای ژاپن با دعوت به "انسجام" جهانی

گشایش نشست گروه ۲۰ در اوزاکای ژاپن با دعوت به "انسجام" جهانی

آبه از خطرهای پیش‌روی رشد اقتصاد جهانی هشدار داد
جمعه, 28 ژوئن, 2019 - 13:15

فعالیت‌های نشست سران گروه ۲۰ امروز جمعه در شهر اوزاکای ژاپن با دستورکار "انسجام" و در سایه اختلاف‌نظرهای گسترده میان سران جهان علیرغم عقب‌نشینی رئیس‌جمهور آمریکا آغاز شد.

به گزارش الشرق الاوسط، شینزو آبه نخست‌وزیر ژاپن در سخنان مراسم افتتاحیه در این شهر ساحلی با اشاره به شعار عصر "انسجام زیبا" که توسط امپراطور جدید ژاپن مطرح شده، گفت: امیدوارم به انسجام خوبی در اوزاکا دست یابیم.  

آبه که در دو طرف خود روسای جمهور آمریکا و چین دو طرف جنگ اقتصادی کنونی قرار گرفتند، خواستار یافتن مسائل مشترک به جای تمرکز بر مقابله شد.

از سوی دیگر، دونالد ترامپ پس از سلسله حملات گفتاری اخیر، اظهاراتی آشتی‌جویانه و دوستانه از خود نشان داد. 

او که اخیرا از وابستگی صرف نظامی ژاپن به آمریکا انتقاد کرده بود، از شرکت‌ها و کارخانه‌های موفق ژاپنی در زمینه تولید ماشین تعریف و تمجید کرد.

ترامپ همچنین از ابراز تمایل خود برای برقراری تفاهم تجاری با هند پرده برداشت، در حالی که پیش از آن از سیاست‌های اقتصادی این کشور انتقاد کرده بود.

همچنین قرار است روسای جمهور آمریکا و چین فردا شنبه برای گفتگو درباره اختلافات تجاری خود دیدار کنند.

این نشست همچنین موضوع بحرانی و پیچیده آب و هوا را نیز بررسی خواهد کرد. 

در همین زمینه، ایالات متحده آمریکا مخالف هرگونه اظهارنظر درباره توافق آب و هوایی پاریس است و از سوی دیگر رهبرانی همچون رئیس جمهور برزیل مخالف انتقادات کشورهای غربی درباره سیاست‌های محیط‌زیستی آنهاست.

در این میان، آنتونیو گوتیرش دبیرکل سازمان ملل گفت: واضح است که تحقق نتیجه در این پرونده سخت خواهد بود. 

از سوی دیگر، تناقضات عمیقی میان رهبران کشورها و دولت‌ها درباره نوع تحرک سیاسی در عصر جهان‌سازی وجود دارد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در گفتگو با نشریه "فاینانشل تایمز" بریتانیا از ایده‌های ترقی‌خواهانه لیبرال دموکراسی غربی انتقاد و آن را تاریخ گذشته توصیف کرد.

در مقابل دونالد توسک رئیس پارلمان اروپا گفته است: آن چیزی که تاریخش گذشته است چیره شدن، پرستش فرد و حاکمیت اقلیت است حتی اگر این مسائل مثمرثمر به نظر برسند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای