حیرت باستان شناسان از معمای اتاق های مخفی پشت مقبره توت عنخ آمون در مصر

حیرت باستان شناسان از معمای اتاق های مخفی پشت مقبره توت عنخ آمون در مصر

اتاق های مخفی میان تکذیب وزارت آثار باستانی و تاکید باستان شناسان
شنبه, 29 ژوئن, 2019 - 17:15

گویا اتاق های مخفی پشت مقبره توت عنخ آمون (فرعون مصر) در دره سلاطین در اقصر (جنوب) به معمای حیرت انگیزی تبدیل شده و ذهن باستان شناسان را به خود مشغول کرده است. ۳ مورد اسکن راداری این مقبره عدم وجود اتاق های مخفی پشت مقبره معروف ترین و جنجال ترین فرعون در جهان را نشان می دهد. با این حال اما کمیته آثار باستانی مصر موافقت خود را با انجام یک اسکن راداری دیگر در مقبره توت عنخ آمون و اطراف آن اعلام کرده . حالا همه امیدوارند که اسکن راداری چهارم بتواند نظریه مطرح در مورد احتمال وجود مقبره ملکه نفرتیتی را به اثبات برساند. استدلال این نظریه این است که مقبره نفرتیتی در یک اتاق مخفی پشت دیوارهای مقبره توت عنخ آمون جاسازی شده.

یک تیم متشکل از دکتر ممدوح الدماطی وزیر آثار باستانی سابق مصر و کارشناسان و باستان شناسان از دانشکده مهندسی «عین الشمس» مصر و مرکز «Terravision» انگلیس کار خود را برای اسکن راداری مقبره و اطراف آن آغاز کرده.

الدماطی به الشرق الاوسط گفت «کمیته آثار باستانی مصر مجوز انجام اسکن راداری مقبره و اطراف آن را صادر کرده است».

البته چند سال پیش و درست در سال ۲۰۱۵ نیز اقداماتی در این زمینه انجام شد. الدماطی در آن زمان وزیر آثار باستانی مصر بود و متقاعد شده بود که نظریه نیکلاس ریوز باستان شناس انگلیسی در مورد احتمال وجود مقبره ملکه نفرتیتی پشت مقبره توت عنخ آمون درست است. این نظریه بر اسکن راداری یک تیم ژاپنی در مقبره توت عنخ آمون استناد کرده که در آن به شکاف هایی پشت دیوارهای مقبره اشاره شده است».

همزمان با اعلام این نظریه همه به تکاپو برای یافتن اتاق ها یا مقبره مخفی در پشت مقبره توت عنخ آمون افتادند اما تلاش ها به نتیجه نرسید. آمریکایی ها هم یک اسکن راداری انجام دادند که آن هم به بن بست خورد. از این رو بود که وزارت آثار باستانی مصر مساله بازنگری در نظریه ریوز را مطرح کرد. قرار شد یک اسکن راداری سومی نیز انجام شود.

اسکن راداری سوم در فوریه ۲۰۱۹ توسط تیم آثار باستانی ایتالیایی انجام شد. وزارت آثار باستانی مصر در ماه مه اعلام کرد که اتاق مخفی پشت دیوارهای مقبره توت عنخ آمون وجود ندارد.
دکتر زاهی حواس وزیر سابق آثار باستانی مصر به الشرق الاوسط گفت «حالا که سه مورد اسکن راداری انجام شده و هر سه بیانگر عدم وجود اتاق های مخفی هستند باید این پرونده بسته شود». او افزود «عملا امکان ندارد که فرعونی را در قبری که ملکه ای در آن دفن شده به خاک بسپارند. اینکه مقبره ملکه ای را با دیوار ببندند تا مقبره فرعون دیگری را در آنجا قرار دهند اصولا امکان ندارد و با آموزه های دینی دوره فرعون تعارض دارد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای