اجلاس گروه ۲۰: توافق روی تقویت رشد اقتصادی و اختلاف دربارهٔ آب و هوا

اجلاس گروه ۲۰: توافق روی تقویت رشد اقتصادی و اختلاف دربارهٔ آب و هوا

شنبه, 29 ژوئن, 2019 - 21:30

پیمان آب و هوایی پاریس که در سال ۲۰۱۵ میلادی امضا شد، گره کور اجلاس گروه ۲۰ در اوزاکای ژاپن بود. این اجلاس روز شنبه به کار خود پایان داد.

به گزارش الشرق الاوسط، آلمان‌ها و فرانسوی‌ها از توافق رؤسا و رهبران ۲۰ اقتصاد بزرگ و نوظهور جهان به استثنای ایالات متحده در نشست اوزاکای ژاپن بر سر بیانیه پایانی خبر دادند.

توافق پاریس با موضوع تغییرات جوی و تدابیر لازم برای جلوگیری از عواقب فاجعه آمیز آن، توافقنامه‌ای است که در پی مذاکرات طولانی به ابتکار سازمان ملل متحد در دوازدهم دسامبر سال ۲۰۱۵ به امضاء ۱۹۵ کشور جهان رسید اما در سال ۲۰۱۷ آمریکا از این توافق خارج شد.

در همین حال سران کشورهای عضو گروه ۲۰، به جز آمریکا، در بیانیه پایانی نشست خود بار دیگر به اجرای کامل توافق آب و هوایی پاریس متعهد شدند.

در بیانیه پایانی نشست گروه ۲۰ بخشی که به تعهد مربوط به توافق پاریس است با کلماتی مشابه با آنچه که در بیانیه پایانی اجلاس پارسال گروه ۲۰ منتشر شده بود، نوشته شده‌است.

در این بیانیه آمده‌است که باید از تجارت شفاف و آزاد و عادلانه در بازارهای بین‌المللی حمایت شود.

در این بیانیه با اشاره به تشدید تنش‌های ژیوپلتیک و تجاری آمده‌است: تجارت بین‌المللی و سرمایه‌گذاری و نوآوری موتورهای مهم رشد اقتصادی در دنیا هستند و اهمیت زیادی برای اشتغال زایی دارند.

در این بیانیه همچنین بر ضرورت ادامه حمایت از فعالیت‌های اقتصادی بانک‌های مرکزی کشورهای عضو ضمن حفظ ارتباط با یکدیگر تأکید شده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای