تظاهرات میلیونی در سودان و افزایش نگرانی از سرکوب و خشونت

تظاهرات میلیونی در سودان و افزایش نگرانی از سرکوب و خشونت

یکشنبه, 30 ژوئن, 2019 - 13:30
گوشه ای از تظاهرات خارطوم (آرشیو- رویترز)

معترضان سودان روز یکشنبه (۳۰ ژوئن) برای یک تظاهرات گسترده در پایتخت در اعتراض به شورای نظامی حاکم آماده می شوند.


گروه های فراوانی درباره خویشتنداری برای جلوگیری از سرکوب معترضان فراخوان داده اند.


به دنبال سرکوب خونین تحصن کنندگان در میدان تحصن خارطوم در سوم ژوئن تظاهرات میلیونی به عرصه آزمونی برای تنظیم کنندگان اعتراضات تبدیل شده است.


عدم دسترسی به اینترنت باعث ایجاد محدودیت در بسیج کردن معترضان شده است.


معترضان در مقابل مقر فرماندهی کل ارتش در روز ۶ آوریل مورد سرکوب و ضرب و شتم عناصر مسلح با یونیفرم نظامی قرار گرفتند. در این حمله ده ها نفر کشته و صدها تن زخمی شدند.

تظاهرات کنونی در حالی برگزار می شود که اتیوپی و اتحادیه آفریقا در حال میانجی گری میان معترضان و شورای نظامی حاکم هستند.

سرتیپ محمد حمدان دقلو معاون رییس شورای نظامی روز شنبه (۲۹ ژوئن) گفت که با اقدامات «خرابکارانه» در جریان اعتراضات به شدت برخورد می کند.

دقلو فرمانده نیروهای واکنش سریع افزود «عوامل خرابکار حضور دارند. نفوذی ها هم حضور دارند. ما به دنبال دردسر نیستیم».

از سوی دیگر، معترضان درباره وقوع درگیری و خشونت در تظاهرات امروز ابراز نگرانی کردند.


مصطفی (۲۵ ساله) که نخواست نام کاملش به دلایل امنیتی فاش شود گفت «من در اعتراضات امروز شرکت می کنم. فکر می کنم جمعیت زیادی جمع شود. به احتمال زیاد معترضان توسط نیروهای امنیتی سرکوب می شوند».

طلال (۲۹ ساله) گفت که این اولین تظاهرات گسترده بعد از سرکوب تحصن کنندگان است. اگر تنها چند راهپیمایی در خارطوم برگزار شود اما باز هم دیوار ترس شکسته می شود و تظاهرات در روزهای آینده گسترده تر می شود.

ائتلاف «نیروهای آزادی و تغییر» گروه تنظیم کننده اعتراضات مردمی است.


این گروه در بیانیه ای اعلام کرد «معترضان در شهرهای گوناگون مثل خارطوم و ام درمان به سمت منازل برخی معترضانی که در عملیات سرکوب تحصن در اوایل ماه جاری کشته شدند حرکت می کنند».

شمار کشته شدگان در تظاهرات اعتراضی حدود ۱۳۰ نفر اعلام شده که اغلب این افراد به گفته کمیته پزشکان نزدیک به ائتلاف در جریان حمله به تحصن کنندگان در سوم ژوئن کشته شدند.

وزارت بهداشت آمار کشته شدگان در کشور را ۶۱ نفر اعلام کرده است.


شورای نظامی حاکم می گوید که تعلیماتی درباره متفرق کردن اعتراضات صادر نکرده اما با این حال تخلفاتی صورت گرفته است. شورای نظامی طی فرمانی اقدام به پاکسازی یک محله خلاف و پاتوق قاچاقچیان در نزدیکی محل تحصن معترضان کرد.

شورای نظامی گفت مسئولیت هر گونه خشونت در جریان اعتراضات روز یکشنبه به عهده معترضان خواهد بود.

شورای نظامی با انتشار بیانیه ای اعلام کرد «ما نسبت به بحران خطرناک کنونی در کشور هشدار می دهیم و نیروهای آزادی و تغییر را به عنوان مسئول اصلی تلفات جانی و یا تخریب موسسات حکومتی و غیر حکومتی احتمالی در اعتراضات می دانیم».

تجمع اصناف سودان -گروه اصلی معترضان- گفت نظامیان با یورش به دفتر این گروه مانع از برگزاری نشست خبری این گروه در روز شنبه شدند.


احمد الربیع یکی از رهبران این گروه به فرانس پرس گفت «ماموران واکنش سریع پیش از برگزاری نشست خبری با سه خودرو وارد محل برگزاری نشست شدند و به همه گفتند تا ساختمان را ترک کنند».

تنش بین دو گروه بعد از وقایع متفرق کردن تحصن در روز سوم ژوئن افزایش یافته است. مذاکرات دو گروه بر سر مساله تشکیل دولت مدنی یا نظامی به نتیجه نرسید.

اتیوپی و اتحادیه آفریقا طرحی درباره تشکیل هیات انتقالی مطرح کردند. این هیات عمدتا از گروه های مدنی تشکیل می شود. شورای نظامی گفت که این موضوع در مذاکرات دو گروه به بحث گذاشته می شود.

معترضان خواستار واگذاری قدرت به غیر نظامیان هستند. نظامیان در حال حاضر قدرت را در اختیار دارند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای