​کاخ سفید: اجازه نخواهیم داد که ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد

​کاخ سفید: اجازه نخواهیم داد که ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد

آژانس عبور ذخایر اورانیوم ایران از حد مجاز را تأیید کرد.. بریتانیا نگران شد
دوشنبه, 1 ژوئيه, 2019 - 22:00
واشنگتن: الشرق الاوسط

کاخ سفید در واکنش به اعلام تهران مبنی بر افزایش ذخیره غنی سازی اورانیوم برخلاف تعهد برجام، تأکید کرد به هیچ وجه اجازه نخواهیم داد که ایران سلاح هسته‌ای را توسعه دهد.

به گزارش الشرق الاوسط، استفانی گریشام سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه در بیانیه ای گفته‌است: «فشار حداکثری بر ایران ادامه می‌یابد تا رهبران آن روش و سیاست خود را تغییر دهند.. آمریکا و متحدان آن هرگز به ایران اجازه نمی‌دهند به توسعه سلاح اتمی بپردازد.

این بیانیه می‌افزاید: این ایراد توافق هسته‌ای است که به ایران اجازه غنی سازی در هر سطحی را می‌دهد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی عبور ذخایر اورانیوم غنی شده ایران را از سقف ۳۰۰ کیلوگرم تعیین شده در توافق هسته‌ای (برجام) تأیید کرد.

یک سخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دوشنبه اول ژوئیه اعلام کرد: «یوکیا آمانو دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به اعضای شورای حکام اطلاع داده آژانس، عبور کل ذخائر اورانیوم ایران [از سقف تعیین‌شده در برجام] را تأیید می‌کند».

در همین رابطه، جرمی هانت وزیر امور خارجه نیز افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده ایران از سقف ۳۰۰ کیلوگرم تعیین شده در توافق هسته‌ای را «بسیار نگران کننده» توصیف کرد.

هانت در توئیتی نوشت: «به شدت از اعلام ایران مبنی بر نقض تعهدات خود در توافق هسته‌ای، احساس نگرانی می‌کنم. بریتانیا همچنان به سرانجام رساندن این توافق و به‌کارگیری همه ابزارهای دیپلماتیک برای فرونشاندن تنش در منطقه، پایبند است».

او افزود: «ایران را به دوری از هر اقدامی دیگر بر خلاف توافق و بازگشت به تعهدات تشویق می‌کنم».

پیش از این، خبرگزاری امنیتی فارس به نقل از یک منبع که اسمش را ذکر نکرده، گفته‌است «ذخایر اورانیوم غنی‌شده ۳٫۶۷ درصد ایران از ۳۰۰ کیلوگرم (حد مجاز در برجام) عبور کرد».

این منبع ادامه داد: «امروز (دوشنبه) بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بعد از توزین روز چهارشنبه هفته گذشته، مجدداً وزن تولید مواد غنی شده ایران را اندازه‌گیری کردند و ذخایر ایران از سقف ۳۰۰ کیلوگرم عبور کرده‌است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای