ارتش اسرائیل طرح جدی نتانیاهو برای حمله به ایران را وتو کرد

ارتش اسرائیل طرح جدی نتانیاهو برای حمله به ایران را وتو کرد

کتاب «طوفان در راه ایران» از آن پرده برداشت
سه شنبه, 2 ژوئيه, 2019 - 23:15

در حالی که بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل، بار دیگر رهبران ایران دربارهٔ افزایش ذخایر اورانیوم غنی سده بیش از حد مجاز در برجام را مورد انتقاد قرار داده، ایلان کفیر پژوهشگر مسائل نظامی در کتاب جدیدش آورده‌است «دولت بنیامین نتانیاهو تصمیم جدی برای حمله به ایران به دلیل تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای داشته‌است اما فرماندهان نظامی و مسئولان امنیتی جلوگیری کردند».

به گزارش الشرق الاوسط، کفیر که خود یکی از افسران ارتش اسرائیل است گفت: «فرماندهان اسرائیلی مناقشات سرنوشت ساز در مورد حمله احتمالی اسرائیل علیه تأسیسات هسته ای ایران بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ را انجام داده‌اند».

به گفته او برای این حمله نام «هیکل سلیمان» نیز تعیین شده بود.

کفیر که برای کتاب خود عنوان «طوفان در راه ایران» را انتخاب کرده‌است، افزود: «افرادی چون گابی اشکنازی و بنی گانتز به عنوان فرماندهان ارتش و مئیر داگان و تامیر باردو به عنوان روسای موساد با فشار بر نتانیاهو در آن زمان وی را از حمله به ایران منصرف کرده‌اند».

این نویسنده، روابط متشنج میان دولت اسرائیل و دولت آمریکا در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما و عدم توافق میان دو دولت در این باره و همچنین پیش‌بینی درگرفتن یک جنگ تمام عیار و پرهزینه برای همه اطراف درگیر را عوامل مخالفت با این جنگ عنوان کرده‌است.

کفیر به نقل از منابع آگاه می‌گوید که نتانیاهو و وزیر وقت دفاع ایهود باراک طراحان و مدافعان این جنگ بودند اما «فرماندهی ارتش موضع‌گیری این دو نفر را متهورانه توصیف کرد و ایهود اولمرت نخست‌وزیر سابق اسرائیل رفتاری حکیمانه انجام داد و تلاش کرد بدون جنگ و از طریق موساد و یگان ۸۲۰۰ اطلاعات نظامی ارتش در ایجاد اخلال و مانع در پروژه هسته ای ایران، تهران را مهار کند».

فرماندهان نظامی همچنین امکان حمله محدود و موضعی برای نابودی تأسیسات هسته ای ایران همچون تخریب راکتورهای هسته ای سوریه در دیرالزور در ۲۰۰۷ را بررسی کردند و پرسیدند که آیا ایران نیز همچون نظام بشار اسد سکوت را اختیار کند، اما فرماندهان ارتش و اطلاعات اظهار کردند که میان رهبران وقت اسرائیل تفاوت اساسی وجود دارد زیرا ممکن است زوج نتانیاهو - باراک اسرار را فاش خواهند کرد و ایرانی‌ها نیز به فکر تلافی سخت بیفتند.

بدین ترتیب، ارتش و موساد عملیات خود در خاک ایران را به صورت گسترده و در سکوت ادامه دادند و تا سال ۲۰۱۸ توانستند آرشیو اتمی ایران را منتقل کنند. 

این نویسنده اسرائیلی در این کتاب به انتقال اسناد هسته ای ایران در سال ۲۰۱۸ پرداخته و گفته موساد و یگان ۸۲۰۰ ارتش اسرائیل با موفقیت این عملیات را انجام داده و باعث تأخیری دست کم ۲ ساله در روند برنامه هسته ای ایران شده‌اند.

به گفته این نویسنده، طرح نتانیاهو بسیار جدی بود اما در دقیقه ۹۰ متوقف شد.

در این میان، ژنرال بنی گانتز نماینده کنست در نوزدهمین «کنفرانس هرتصلیا» پیرامون سیاست به طور غیرمستقیم به این موضوع پرداخته و گفته‌است «عملیات پیشگیرانه با لکنتی که قدرت تهاجمی اسرائیل را به کار نمی‌گیرد جایگزین شده‌است. تأثیر سیاست‌هایی که نخست‌وزیر پیش گرفته همچنین در حال گسترش به دیگر مناطق و میدان‌ها است». 

او افزود: «ایرانی‌ها در تهران این سیاست را پیگیری می‌کنند. رفتار نتانیاهو در غزه پیامی حاکی از ضعف را منتقل می‌کند. این بر عزم ایرانی‌ها برای برهم زدن ثبات خاورمیانه تأثیر می‌گذارد».

از سوی دیگر، یوسی کوهن رئیس سازمان اطلاعات اسرائیل (موساد) نیز در همین کنفرانس اعلام کرد که بی تردید ایران مسئول رشته حمله‌های علیه تأسیسات نفتی و نفتکش‌های خلیج در ماه‌های اخیر و نیز حمله هفته گذشته به سفارت بحرین در بغداد بوده‌است. 

وی گفت «با قاطعیت به شما می‌گویم، براساس بهترین منابع جاسوسی اسرائیلی و غربی، ایران در این حمله‌ها دست دارد. از سوی رهبری ایران تأیید شده، و بخش بزرگی از آن، از سوی سپاه پاسداران و گروه‌های نیابتی اش، به اجرا رسیده‌اند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای