نتانیاهو: ترامپ از عملیات ربودن اسناد هسته‌ای ایران خبر داشت

نتانیاهو: ترامپ از عملیات ربودن اسناد هسته‌ای ایران خبر داشت

آماده باش اسرائیل برای جنگ احتمالی آمریکا و ایران در خلیج
چهارشنبه, 3 ژوئيه, 2019 - 20:30

وزیر خارجه اسرائیل اعلام کرد که این کشور در حال آماده‌سازی ارتش خود برای مشارکت نظامی در درگیری احتمالی میان ایران و ایالات متحده در خیلج است. از سوی دیگر، نخست‌وزیر اسرائیل گفته‌است ترامپ از برنامه اسرائیل برای ربودن اسناد هسته‌ای ایران خبر داشته‌است.

به گزارش الشرق الاوسط، به خطر افتادن سرانجام توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی تحت فشار دیپلماتیک واشینگتن، سرنگونی پهپاد تجسسی آمریکا توسط سپاه پاسداران ایران و متهم کردن تهران به دست داشتن در انفجار نفت‌کش‌ها در دریای عمان، تنش‌ها میان تهران و واشنگتن را به‌طور کم‌سابقه‌ای افزایش داده و باعث شده‌است بار دیگر نگرانی از وقوع جنگ بر منطقهٔ خلیج سایه افکند.

اسرائیل کاتز وزیر خارجه اسرائیل در جریان سخنرانی در یک کنفرانس بین‌المللی با موضوع امنیت که به میزبانی شهر هرزلیا برگزار شد، اعلام کرد ایران ممکن است ناگهان از آنچه او «منطقه خاکستری» می‌خواند، خارج شود و به این ترتیب درگیری جدیدی در منطقه روی دهد.

او گفت: «باید به این موضوع توجه داشت که ممکن است اشتباه در محاسبات از سوی رژیم [ایران] باعث شود که وضعیت از «منطقه خاکستری» به «منطقه قرمز» که یک درگیری نظامی است، تغییر کند».

او افزود: «ما باید خود را برای چنین وضعیتی آماده کنیم و به همین دلیل دولت اسرائیل در حال آماده‌سازی ارتش خود است؛ ارتشی که ممکن است از آن در چنین رویدادی استفاده شود و به سناریوی تشدید تنش‌ها پاسخ دهد».

وزیر خارجه اسرائیل همچنین روز سه‌شنبه گفت که با وجود عدم همراهی دیگر قدرت‌های جهان، جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران موفق بوده‌است.

 او گفت: «ایران در این جنگ شانسی ندارد؛ بنابراین باید از فرصت این جنگ [اقتصادی] استفاده کرد و از مسیر فشار اقتصادی و تحریم‌های جامع، مانع از وقوع جنگ شد و بدون جنگ به اهداف مدنظر رسید».

از سوی دیگر، بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل، روز سه‌شنبه یازدهم تیر گفت، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در جریان تصمیم اسرائیل برای دستیابی به آرشیو هسته‌ای ایران و انتقال آن از تهران به تل‌آویو بوده و این اقدام «با آمریکا هماهنگ شده بود».

به گزارش وای.نت و جروزالم پست، نتانیاهو در جریان اعطای جایزه سالانه «امنیت اسرائیل» به عوامل موساد که در انتقال آرشیو هسته‌ای ایران به اسرائیل دست داشتند، برای نخستین بار به آگاهی رئیس‌جمهوری آمریکا از این نقشه سازمان امنیت خارجی کشورش اشاره کرد.

بنیامین نتانیاهو در این آیین که در اقامتگاه رئوون ریولین رئیس‌جمهوری اسرائیل، برگزار می‌شد، افزود: «تاکنون این را تعریف نکرده بودم که ایده عملیات را پیش از اجرا با رئیس‌جمهور آمریکا در میان گذاشتم. هنگامی که در داووس با او ملاقات کردم، برایش تعریف کردم که قصد دارم افراد خود را برای آوردن آرشیو، به قلب تهران اعزام کنم».

نخست‌وزیر اسرائیل ادامه داد: «او پرسید آیا این اقدام خطرناک است؟ جواب دادم که بی‌خطر نیست اما ارزش آن را دارد. به همین دلیل هنگامی که اسناد اصلی کشف‌شده را به دفتر او در کاخ سفید آوردم، می‌دانست که موضوع چیست. اطمینان دارم که این اسناد به نتیجه‌گیری او برای خروج از این توافق خطرناک کمک کرد».

وی اضافه کرد که این اولین بار است که اذعان می‌کند تصمیم نهایی برای انتقال آرشیو اتمی ایران را با هدف «قانع کردن» دونالد ترامپ به خروج آمریکا از برجام اتخاذ کرد.

بنیامین نتانیاهو افزود، «لذا زمانی که نتایج اصلی این اقدام را به آگاهی رئیس‌جمهوری آمریکا رساندم، او پیشاپیش در جریان اقدام ما بود و از کار ما بسیار تقدیر کرد».

بنیامین نتانیاهو در بهار ۱۳۹۷ در یک کنفرانس خبری از حدود ۵۰ هزار سند و هزاران لوح فشرده از آرشیو اتمی ایران رونمایی کرد.

نخست‌وزیر اسرائیل در آن زمان گفت هدف اولیه ایران از راه‌اندازی برنامه اتمی‌اش، دستیابی به سلاح هسته‌ای بوده و در حالی که سال ۱۳۹۴ با کشورهای جهانی برجام را امضا کرد، این اسناد را از بین نبرد و آن را در انباری در شورآباد در حومه تهران پنهان کرد.

هر چند شماری از مقامات ایران تمامی سخنان دولتمردان و گزارش‌های متعدد رسانه‌ای اسرائیل در مورد برنامه موساد در انتقال آرشیو اتمی ایران به تل‌آویو را رد کرده‌اند اما دولت تهران و فرماندهان سپاه عمدتاً در این خصوص سکوت کردند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای