​آمریکا در حال بررسی اعطای معافیت نفتی به چین

​آمریکا در حال بررسی اعطای معافیت نفتی به چین

پنجشنبه, 4 ژوئيه, 2019 - 10:30

وزارت خارجه آمریکا در حال بررسی استفاده از یک خلاء قانونی به جا مانده از سیاست‌های دوره باراک اوباما است که با اعطای یک معافیت به چین اجازه دهد این کشور از ایران نفت وارد کند. 

به گزارش الشرق الاوسط، نشریه پولیتیکو به نقل از منابعی از درون وزارت خارجه آمریکا گزارش داد که این اعطای معافیت بر خلاف سیاست آمریکا مبنی بر رساندن صادرات نفت ایران به صفر خواهد بود و یک نوع عقب‌نشینی خواهد بود. 

بنا به گزارش پولیتیکو، این توافق و معافیت از سوی دولت آمریکا دو هدف را دنبال خواهد کرد؛ اول، اجازه می‌دهد تهران به پرداخت نقدی بدهی خود بپردازد، و دوم، به چین اجازه می‌دهد در حالی که به مذاکرات فشرده تجاری با آمریکا مشغول است به واردات نفت خام از ایران ادامه دهد. 

این گزارش به نقل از سه مقام سیاسی دولت آمریکا نوشته که برایان هوک، رئیس گروه اقدام ایران در وزارت امور خارجه و تیم مذاکره‌کنندگان او به رایزنی دربارهٔ اعطای معافیت به چین بر اساس قانونی پرداخته‌اند که توسط دولت اوباما برای فلج کردن صنعت نفت ایران وضع شده بود.

 این خبر در حالی منتشر می‌شود که به تازگی رسانه‌ها خبر دادند چین یک کشتی حامل نفت ایران را پس از لغو معافیت‌های آمریکا پذیرفته‌است.

 بررسی پایگاه اینترنتی «تانکر ترکر» در هفته گذشته حاکی از آن بود که ایران برای نخستین بار از زمان پایان معافیت‌های نفتی در ماه مه، یک محموله نفت به یک مجتمع پالایشگاهی چین تحویل داده‌است. 

بدین ترتیب، اگر آمریکا موافقت کند، شرکت چینی به همین میزان نفت از ایران دریافت خواهد کرد و هیچ پولی نیز به ایران نخواهد داد، چون در اصل، این نفت خریداری نمی‌شود، بلکه در ازای بدهی ایران به ساینوپک تحویل داده می‌شود، موضوعی که مقامات آمریکایی در گفتگو با پولیتیکو نیز به آن اشاره کرده‌اند. 

بدین ترتیب برنامه آمریکا برای به صفر رساندن درآمدهای نفتی یا همان صفر کردن فروش نفت ایران به قوه خود باقی می‌ماند.

 نشریه پولیتیکو همچنین نوشته که دولت آمریکا اعلام کرده‌است که ارتباط منظمی با پکن دربارهٔ کمپین فشار اقتصادی حداکثری بر ایران دارد. 

دولت ترامپ از ۱۲ اردیبهشت‌ماه معافیت هشت کشور واردکننده نفت ایران را تمدید نکرده‌است. این کشورها شامل چین، ترکیه، هند، کره‌جنوبی، ژاپن، تایوان، ایتالیا و یونان بودند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای