ایران تهدید کرد: اگر نفتکش ایرانی رفع توقیف نشود باید اقدام متقابل کرد

ایران تهدید کرد: اگر نفتکش ایرانی رفع توقیف نشود باید اقدام متقابل کرد

کارکنان نفتکش توقیف شده ایرانی بازجویی شدند * پاناما گریس ۱ را به دلیل ارتباط با تروریسم از فهرست ثبت خود خارج کرده‌است
جمعه, 5 ژوئيه, 2019 - 18:45

در میانه تنش میان ایران و کشورهای اروپایی درباره عبور ایران از حد مجاز ذخیره اورانیوم غنی شده، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران و فرمانده اسبق «سپاه پاسداران» تهدید کرد: اگر نفتکش ایرانی رفع توقیف نشود، مسئولان ایران باید یک نفتکش بریتانیایی را توقیف کنند.

به گزارش الشرق الاوسط، محسن رضائی امروز جمعه در توییتر نوشت: «انگلیس اگر نفتکش ایرانی را رفع توقیف نکند، وظیفه دستگاه‌های مسئول اقدام متقابل و توقیف یک نفتکش انگلیسی است».

در همین راستا، رویترز گزارش داد، مقامات دریانوردی پاناما اظهار کردند نفتکش بزرگ ایرانی که توسط نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا در جبل الطارق توقیف شد، از ۲۹ می دیگر در فهرست ثبت کشتی‌های بین‌المللی این کشور قرار نداشته‌است.

نیروی دریایی پاناما اضافه کرد پس از هشدارها در مورد این که این کشتی در تروریسم مالی شرکت داشته یا با آن ارتباط داشته‌است، از فهرست ثبت کشتی‌های بین‌المللی خارج شد.

گرچه این کشتی پرچم پاناما را دارد، ولی ایران اعلام کرده مالک آن است.

پیشتر هم اعلام شده بود ۲۸ خدمه این کشتی - که عمدتاً اهل هند و برخی هم شهروندان پاکستان و اوکراین هستند - به عنوان «مطلع» بازجویی شده‌اند.

به گزارش رویترز، بازجویی از کارکنان این نفتکش، به عنوان «شاهد» و نه «متهم» صورت گرفت. این سؤال و جواب برای مشخص کردن ماهیت محموله این نفتکش انجام شده‌است.

نیروی دریایی بریتانیا، نیمه‌شب چهارشنبه ۱۲ تیرماه با فرود یک هلیکوپتر بر روی عرشه کشتی نفتکش، به دلیل تلاش برای انتقال نفت به سوریه، به توقیف آن به پرداختند.

بریتانیا فروش نفت به سوریه را بر خلاف تحریم‌های اتحادیه اروپا خوانده‌است.

اتحادیه اروپا از سال ۲۰۱۱ تحریم‌هایی را علیه فروش نفت به سوریه وضع کرده بود.

نفتکش فوق روز پنجشنبه ۱۳ تیر به سبب تلاش برای حمل نفت از ایران به سوریه که هم‌اکنون تحت تحریم نفتی اتحادیه اروپاست از سوی نیروی دریایی بریتانیا توقیف شد.

تفنگداران نیروی دریایی با هلیکوپتر بر روی این نفتکش در حال حرکت فرود آمدند.

دولت جبل‌الطارق روز پنجشنبه اعلام کرد دلایل موجهی برای اثبات اینکه مقصد کشتی، پالایشگاه بانیاس سوریه بوده در دست دارد.

جبل‌الطارق توقیف این نفتکش را در ارتباط با «تقویت مقررات مرتبط با تحریم‌ها» علیه سوریه خوانده‌است. وزارت امور خارجه ایران نیز در واکنش با احضار سفیر بریتانیا در تهران، خواستار رفع توقیف این نفتکش شده‌است.

از سویی دیگر هم، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران در این باره گفت: «در پی این اقدام دولت انگلستان، مراتب اعتراض جمهوری اسلامی ایران به این اقدام مخرب دولت انگلیس و نیروی دریایی این کشور به وی ابلاغ شد و ما به وی اعلام کردیم این اقدام یک بدعت عجیب است و به خاطر اینکه تحریم‌هایی که اعلام کردند مبنای شورای امنیتی ندارد، جمهوری اسلامی ایران این اقدام را نمی‌پذیرد».

 وی اضافه کرد: «ایران این اقدام را نمی‌پذیرد و باعث افزایش تنش در منطقه می‌داند و آن را رد می‌کند».

خبرگزاری رویترز بعدازظهر پنج‌شنبه به نقل از مقامات اسپانیایی خبر داد که ابرنفتکشی که گفته می‌شود از ایران راهی سوریه بوده «به درخواست ایالات متحده از بریتانیا» توقیف شده‌است.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا بامداد جمعه نیز در حساب کاربری‌اش در توئیتر نوشت: «خبر عالی: انگلیس ابرنفت‌کش گریس ۱ را که با نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا در حال حمل نفت ایران به سوریه بوده، متوقف کرده‌است».

جبل‌الطارق تحت حاکمیت بریتانیا اداره می‌شود و در توقیف ابرنفتکش نیروی دریایی بریتانیا نیز مشارکت داشت.

براساس اطلاعات ثبت شده، این کشتی در ماه دسامبر (پاییز سال گذشته) در عراق بوده‌است، اما بندر عراقی نام آن را ثبت نکرده‌است. سیستم ردیابی این کشتی هم خاموش شده بود و کمی بعد در نزدیکی بندر عسلویه در ایران دیده شد.

این کشتی مسیر طولانی‌تر عبور از جنوب آفریقا را - به جای کانال سوئز - انتخاب کرده بود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای