پایان مهلت ۶۰ روزه ایران به اروپا؛ مرحله دوم نقض برجام آغاز شد

پایان مهلت ۶۰ روزه ایران به اروپا؛ مرحله دوم نقض برجام آغاز شد

غنی سازی اورانیوم به ۵درصد افزایش می‌یابد
یکشنبه, 7 ژوئيه, 2019 - 09:00

با پایان ضرب الاجل ۶۰ روزه ایران به اروپا، مقامات دولت ایران اعلام کردند که از امروز یکشنبه نسبت به تعهد خود دربارهٔ غنی‌سازی نکردن بیش از ۳٫۶۷ درصد پایبند نخواهد بود به طوری که غنی‌سازی اورانیوم را به ۵ درصد افزایش خواهد داد. ناظران این اقدام ایرانی را گامی در راستای فروپاشی برجام عنوان کردند.

به گزارش الشرق الاوسط، علی ربیعی سخنگوی دولت ایران، عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت خارجه و همچنین بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی این کشور صبح امروز یکشنبه ۱۶ تیر در یک نشست خبری اقدامات جدید در راستای نقض توافق هسته ای را اعلام کردند.

در این نشست عباس عراقچی معاون وزارت خارجه ایران گفته‌است: ظریف وزیر خارجه امروز نامه‌ای به موگرینی مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا ارسال می‌کند و دربارهٔ روند کاهش تعهدات برجامی اطلاع می‌دهد.

به گفته وی، کاهش تعهد برای حفظ برجام است نه برای نقض برجام. بعد از این گام، وارد مرحله سوم می‌شویم. کسی نباید در تصمیم ایران تردید کند.

عراقچی همچنین گفت که کاهش تعهدات ایران «ممکن است به خاتمه حضور ما در برجام منجر شود».

تهدید ایران دربارهٔ راکتور اراک

این دیپلمات ایرانی اضافه کرد: اگر کشورهای باقی مانده در برجام نتوانند راکتور اراک را به زمان‌بندی پیش‌بینی شده برگردانند ما به برنامه قبلی برای توسعه اراک برمی‌گردیم.

ناامیدی از اینستکس

عراقچی ادامه داد: اگر اروپایی‌ها از طریق اینستکس یا غیر از آن توانسته بودند انتظارات ما را برآورده کنند ما امروز گام دوم را برنمی‌داشتیم. آن‌ها به ویژه‌در موضوع فروش نفت و بازگرداندن پول آن گام لازم را برنداشتند.

او افزود: اینستکس تا زمانی که منافع اقتصادی برای ایران نداشته باشد قابل قبول نیست.

عراقچی گفته‌است: ما در جنگ اقتصادی که ترامپ به قول خودش علیه ایران ایجاد کرده هر معبری که بتوانیم باز کنیم باز خواهیم کرد. معبرهای فعلی از مسیر کشورهایی مانند هند، چین، روسیه و ترکیه است. یکی از این مسیرها هم از طریق اینستکس است.

به گفته عراقچی، وزارت خارجه به تمامی دستگاه‌های دولتی اعلام کرده که هیچ امیدی به اینستکس نداشته باشند.

ایران بازهم برای مذاکره با آمریکا شرط گذاشت

عراقچی در عین حال با گلایه از اروپایی‌ها گفت: «اینکه اروپایی‌ها نتوانستند خواسته‌های ما را برآورده کنند به این معنی نیست که رایزنی‌های دیپلماتیک تعطیل شده باشد و ایده‌ای نباشد.»

وی تأکید کرد که با خروج قطعی آمریکا از برجام دیگر مفهومی به‌نام ۱+۵ وجود نداد اما آمریکا می‌تواند در صورت برداشتن تحریم‌ها و بازگشت به شرایط قبل از تحریم در جلسات ایران و ۱+۴ حضور پیدا کند.

معاون وزارت خارجه ایران در ادامه گفت: ایده این است که آمریکایی‌ها هم در صورت نیاز در گفتگوهای ما حضور پیدا کنند. حضور آمریکا در گفتگوها مانعی ندارد.

عراقچی گفته‌است: آمریکا به شرط برداشتن تحریم‌ها می‌تواند در گفتگوهای ما با چهار به علاوه یک حضور داشته باشد.

وی در عین حال گفت که این سخنان به معنای تشکیل دوباره ۱+۵ نیست.

سطح غنی‌سازی ایران از ۳/۶۷ فراتر خواهد رفت

در ادامه این نشست، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گفت: «بر اساس دستوری که از رئیس‌جمهور و شورای عالی امنیت ملی داشتیم گام دوم را امروز باید برمی‌داشتیم. در اقدام دوم زمان دیگر مطرح نیست. رونوشت تغییری که در DAQ مدنظر است را به آژانس تحویل می‌دهیم. فردا ما از ۳/۶۷ درصد فراتر می‌رویم».

وی همچنین افزود: «مبنای غلظت اورانیوم بر اساس نیاز ایران خواهد بود».

کمالوندی توضیح داد: شیب غنی‌سازی بر اساس دستوری که می‌گیریم می‌تواند رو به بالا باشد. شیب ذخیره‌سازی هم افزایش پیدا خواهد کرد. ما فعلاً نیاز به سوخت راکتور تهران نداریم ولی هر وقت لازم باشد می‌توانیم به این سمت برویم.

به گفته کمالوندی، کاهش تعهدات ما در برجام موضوع پادمانی نیست که در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مطرح شود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در ادامه افزود: در اراک آنچه اتفاق افتاده در لوله‌های مخزن اصلی با علم به احیا، سیمان ریخته شد. به لحاظ فنی میزان شار نوترونی مورد نیاز تحقیقاتی در این راکتور جدید چند برابر راکتور قبلی است. ضمن اینکه برای اقدامات آزمایش سوخت نیروگاهی را هم ایجاد می‌کند.

وی تأکید کرد ما در حال حاضر نیازی به افزایش تعداد سانتریفوژها نداریم ولی می‌تواند در گام بعدی کاهش تعهدات برجامی باشد.

یک روز پیش از این اقدام، حسن روحانی و امانوئل مکرون، رؤسای جمهوری ایران و فرانسه، با یکدیگر تلفنی گفت‌وگو کرده بودند.

روحانی در این گفت‌وگو خواستار لغو همه تحریم‌ها شده و گفته بود که این اقدام «می‌تواند آغازی برای یک حرکت بین ایران و ۱+۵ باشد».

طبق بیانیه کاخ الیزه در این مکالمه تلفنی، امانوئل ماکرون با حسن روحانی به توافق رسید تا شرایط از سرگیری گفتگو بین همه طرف‌ها را تا ۹ روز دیگر (۱۵ ژوئیه/۲۴ تیر) بررسی کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای