تلاش آمریکا برای تشکیل ائتلاف حمایت از آزادی دریانوردی در خلیج

تلاش آمریکا برای تشکیل ائتلاف حمایت از آزادی دریانوردی در خلیج

چهارشنبه, 10 ژوئيه, 2019 - 17:00

همزمان با ادامه تنش میان واشنگتن و تهران، یک ژنرال ارشد آمریکایی به خبرنگاران اعلام کرد این کشور به دنبال تشکیل ائتلافی برای حمایت از آزادی تردد و دریانوردی در آب‌های استراتژیک خلیج است.

به گزارش الشرق الاوسط، جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفت: «ما در حال تعامل با تعدادی از کشورها هستیم تا ببینیم آیا می‌توانیم با یکدیگر ائتلافی تشکیل دهیم که آزادی دریانوردی در تنگه هرمز و باب المندب را تضمین کند».

دانفورد اضافه کرد: «فکر می‌کنم طی دو هفته آینده ما مشخص می‌کنیم که چه کشورهایی خواستار حمایت از این طرح هستند و پس از آن به‌طور مستقیم با ارتش‌های آنها کار خواهیم کرد تا توانایی به خصوص آنها که می‌تواند از این طرح پشتیبانی کند را مشخص کنیم».

به گفته این ژنرال ارشد آمریکایی، ایالات متحده آمریکا در این ائتلاف به «رصد و نظارت دریایی» خواهد پرداخت.

ایران از مدتی پیش تهدید می‌کند که در صورت عدم توانایی در صادرات نفت خود اقدام به بستن تنگه هرمز می‌کند تنگه ای که یک پنجم نفت جهانی از آن عبور می‌کند، در مقابل دولت ترامپ این تهدید را ابزاری برای ایجاد فشار حداکثری علیه تهران به منظور کشاندن این کشور به میز مذاکره دربارهٔ برنامه هسته ای قرار داده‌است.

این برنامه آمریکا دربارهٔ تشکیل ائتلاف حمایت از آزادی دریانوردی در تنگه هرمز یک انگیزه مضاعف برای نفتکش‌ها در آب‌های خلیج خواهد بود زیرا که از مه و ژانویه مرتباً مورد هجوم قرار گرفته‌اند.

ایران در ماه گذشته یک پهپاد آمریکایی در نزدیکی تنگه هرمز را سرنگون کرد و این اقدام موجب صدور فرمان حمله هوایی انتقامجویانه توسط ترامپ شد که در لحظات آخر از آن منصرف شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای