بی‌توجهی آمریکا به آزادی زکا؛ باب گفتگویی با ایران که گشوده نشد

بی‌توجهی آمریکا به آزادی زکا؛ باب گفتگویی با ایران که گشوده نشد

چهارشنبه, 10 ژوئيه, 2019 - 13:30

سه منبع غربی به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که آزادی نزار زکا تاجر لبنانی دارای اقامت آمریکا در ماه گذشته از زندان اوین تهران، گامی در جهت گشایش باب گفتگو میان تهران و واشنگتن بوده‌است، اما این اقدام به اندازه ای کافی نبود که آمریکا آن را دنبال کند.

به گزارش الشرق الاوسط، یک منبع دیگر در این زمینه گفته‌است: «این یک فرصت از دست رفته بود و آمریکا تصمیم گرفت مذاکره را در آن دنبال نکند».

یک منبع دیگر که با تفکر و نظریه‌پردازی‌های طرف ایرانی آشنایی دارد، به شرط فاش نشدن نام اش گفت: «ایران زکا را به عنوان نشانه ای برای به نمایش گذاشتن تمایل خود به فرونشاندن بحران آزاد کرد و آزادی او را ناشی از حسن نیت توصیف کرد».

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا از اظهار نظر در مورد اینکه آیا آزادی زکا نشانه ای از تمایل تهران به مذاکره بوده، خودداری کرده و اظهار می‌کند، «اگر ایران به دنبال کاهش تنش‌ها است، باید یک شهروند آمریکایی دیگر را آزاد کند».

این سخنگو در گفت و گو با رویترز در این باره اضافه کرد: «اگر ایران می‌خواهد تنش را کاهش دهد و با دولت ایالات متحده گفت و گو کند، باید یک حرکت انسان دوستانه از قبیل آزادی یکی از شهروندان آمریکایی بی گناه که آنها را به عنوان گروگان بازداشت کرده انجام دهد».

مقامات ایرانی تاکنون اظهارنظری دربارهٔ اینکه این اقدام تلاشی از سوی آنها بوده یا اینکه چه امتیازاتی از واشنگتن می‌خواهند، نکرده‌اند.

نزار زکا، شهروند لبنانی-آمریکایی فعال حوزه آزادی اینترنت، سه‌شنبه ۲۱ خردادماه و پس از سه سال زندان از سوی ایران آزاد و به لبنان تحویل داده شد.

در شهریور سال ۱۳۹۵، پس از انتشار اخباری پیرامون بی‌خبری از او، ایران تأیید کرد که زکا را به اتهام جاسوسی بازداشت کرده‌است.

او با دعوت رسمی شهیندخت مولاوردی، معاون وقت رئیس‌جمهوری در امور بانوان و خانواده، برای شرکت در یک همایش با موضوع «کارآفرینی و اشتغالزایی» که توسط دولت حسن روحانی برگزار شد، به ایران سفر کرده بود.

ایران اعلام کرده بود او برای آمریکا جاسوسی می‌کرده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای