ترامپ به امیر قطر: خوشحالیم که با هزینه خودتان پایگاه العدید را توسعه دادید

ترامپ به امیر قطر: خوشحالیم که با هزینه خودتان پایگاه العدید را توسعه دادید

توافق واشنگتن و دوحه بر سر قراردادهای نظامی و خرید هواپیماهای «بوئینگ»
چهارشنبه, 10 ژوئيه, 2019 - 15:15

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در دیدار با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر در کاخ سفید بار دیگر به سرمایه‌گذاری قطر روی پایگاه نظامی العدید آمریکا در دوحه اشاره کرد و این پایگاه را از لحاظ اهمیت نظامی و جایگاه ویژه برجسته توصیف کرد.

به گزارش الشرق الاوسط، دونالد ترامپ گفت: قطر یکی از بزرگترین پایگاه‌های نظامی را در جهان میزبانی می‌کند و از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

در مقابل امیر قطر از امضای توافقنامه‌هایی به ارزش ۱۸۵ میلیارد دلار با آمریکا و همچنین از تمایل دوحه برای خرید هواپیماهای بوئینگ آمریکا خبر داد.

سفر امیر قطر به واشنگتن همزمان با تشدید تنش میان ایالات متحده آمریکا و ایران، افزایش تهدیدهای ایران برای کاهش تعهدات توافق هسته ای و هشدارهای آمریکا مبنی بر سوءبرداشت ایرانی‌ها از خویشتنداری آمریکایی‌ها صورت می‌گیرد.

برخی از مقامات آمریکایی نیز خبر دادند که امیر قطر به آمریکا پیشنهاد داده در صورتی که ایران و آمریکا تصمیم به مذاکره بگیرند دوحه به عنوان میانجی میان دو طرف عمل کند.

یک مقام مسئول در کاخ سفید در عین حال که به روابط دوحه و تهران اشاره کرد، اما نسبت به قدرت قطر در ایفای نقشی فعال در این زمینه تردید وارد کرد.

برخی از تحلیل گران معتقدند که قطر تلاش می‌کند نقشی مفتعلانه برای بزرگنمایی از خودش در منطقه خاورمیانه را بازی می‌کند، در همین حال برخی از فرماندهان نظامی در دولت ترامپ خواستار فشار بر قطر و امیر آن برای قطع رابطه با تهران و هشدار به امیر قطر مبنی بر از دست دادن پایگاه هوایی آمریکا در کشورش در صورت عدم قطع رابطه با ایران شدند.

ترامپ در پاسخ به سؤال یک خبرنگار در این دیدار گفت: «دربارهٔ ایران، باید ببینیم چه پیش می‌آید. بهتر است خیلی مراقب باشند».

دیدار امیر قطر با ترامپ پس از دیدار شیخ تمیم با مارک اسپر سرپرست موقت وزارت دفاع آمریکا در واشینگتن صورت گرفت.

به گفته جاناتن هافمن سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، دو طرف در این دیدار دربارهٔ شماری از مسائل دفاعی از جمله تشریک مساعی و حمایت قطر از عملیات ناتو در افغانستان گفت‌وگو کردند.

مارک اسپر از امیر قطر بابت میزبانی پایگاه هوایی العُدید از نیروهای آمریکایی در این کشور، تقدیر کرد.

ترامپ در دیدار با امیر قطر در این باره گفته‌است: قطر حدود هشت میلیارد دلار برای ساخت و توسعه پایگاه نظامی العدید هزینه کرده‌است. ترامپ با حالت تمسخر گفته‌است: خوشحالیم با هزینه‌های شما و نه پول‌های آمریکا این کار عملیاتی شده‌است. او با خنده اضافه کرده‌است: باید بگویم همه این هزینه‌ها با پول شما انجام شده‌است.

ترامپ افزود: ما با هم احساس راحتی می‌کنیم. با هم معامله می‌کنیم. این معامله شامل خرید تعداد زیادی از جت‌های بوئینگ خواهد بود و پول زیادی در کشور ما خرج خواهد شد که معنی اش ایجاد مشاغل زیاد در آمریکا است. ما از همه چیز تشکر می‌کنیم.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای