ترامپ: تحریم ایران به زودی افزایش می‌یابد

ترامپ: تحریم ایران به زودی افزایش می‌یابد

ترامپ ایران را به غنی‌سازی مخفیانه اورانیوم متهم کرد.. ایران می‌گوید چیزی برای مخفی کردن نداریم
چهارشنبه, 10 ژوئيه, 2019 - 23:15

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، ایران را متهم کرد که برای مدت‌های مدیدی به صورت مخفیانه غنی‌سازی می‌کرده‌است. او همچنین اعلام کرد به زودی تحریم‌های ایران به شکل اساسی افزایش خواهد یافت.

به گزارش الشرق الاوسط، دونالد ترامپ روز چهارشنبه ۱۹ تیرماه همزمان با برگزاری نشست فوق‌العاده شورای حکام در توئیتر نوشت: «ایران مدت‌ها به شکل مخفیانه غنی‌سازی می‌کرده که این نقض کامل توافق فاجعه‌بار ۱۵۰ میلیارد دلاری دولت اوباما و جان کری است. یادتان باشد که این قرارداد فقط ظرف چند سال منقضی می‌شد. تحریم‌ها علیه ایران به زودی و به شکل اساسی افزایش می‌یابد».

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بنا به درخواست آمریکا اجلاس فوری در وین برگزار کرد. در این نشست اقدام ایران مبنی بر «کاهش مرحله به مرحله تعهدات در توافق هسته‌ای» بررسی شد.

کاظم غریب آبادی نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نشستی خبری در مقر آژانس به توییت ترامپ واکنش نشان داد و گفت: ما چیزی برای پنهان‌کاری نداریم.

وی در پاسخ به این پرسش که «پاسخ شما به این مسئله که ایران به صوررت مخفی همچنان داشته غنی سازی اورانیوم انجام می‌داده‌است، چیست؟» گفت: «کاری که ما داریم انجام می‌دهیم این است که بسیار شفاف داریم و تحت نظارت کامل IAEA این کار را انجام می‌دهیم، بازرسان آژانس آنجا هستند، ما هیچ چیزی را نمی‌توانیم مخفی کنیم».

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران نیز در توییتر خود دربارهٔ برگزاری نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نوشت که «آمریکا از برجام بیزار است» و آن را نقض کرد و کسانی که آن را حفظ می‌کنند نیز مجازات می‌کند.

وزیر امور خارجه ایران همچنین نوشت که در ۱۵ گزارش پیشین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأیید شده که ایران به‌طور کامل به برجام پایبند بوده‌است.

یوکیا آمانو دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز دوشنبه تأیید کرد که ایران درصد غنی‌سازی اورانیوم را از ۳٫۶۷ درصد بالاتر برده‌است.

این دومین اقدام ایران برای فشار به طرف‌های اروپایی است. ایران روز یکشنبه ۱۶ تیر ماه به صورت رسمی اعلام کرد نسبت به تعهد خود به توافق هسته ای دربارهٔ «میزان درصد و غلظت غنی سازی» پایبند نیست و از غنی سازی ۵ درصد اورانیوم خبر داد.

 براساس برجام، ایران از افزایش غنی سازی اورانیوم به بالاتر از محدوده ۳٫۶۷ درصدی منع شده بود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای