​دیدار مشاور ماکرون با روحانی و شمخانی برای نجات برجام

​دیدار مشاور ماکرون با روحانی و شمخانی برای نجات برجام

چهارشنبه, 10 ژوئيه, 2019 - 21:15

امانوئل بُن مشاور دیپلماتیک رئیس‌جمهوری فرانسه که به هدف نجات برجام و کاهش تنش‌ها میان ایران و آمریکا به تهران سفر کرده‌است، پیام کتبی امانوئل ماکرون را به حسن روحانی تحویل داد.

به گزارش الشرق الاوسط، پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری ایران روز چهارشنبه ۱۰ ژوئیه/ ۱۹ تیر خبر داد که حسن روحانی در دیدار با امانوئل بُن، مشاور دیپلماتیک رئیس‌جمهور فرانسه، «ضمن قدردانی و استقبال از فعالیت‌های آغاز شده توسط رئیس‌جمهوری فرانسه» گفته‌است: «ایران کاملاً راه دیپلماسی و مذاکره را باز نگهداشته است و امیدواریم طرفین برجام از این فرصت به خوبی استفاده کنند تا به نقطه مطلوب یعنی اجرای کامل برجام برسیم».

روحانی افزوده‌است: «هدف اصلی جمهوری اسلامی ایران این است که تعهدات قید شده در برجام از سوی طرفین به‌طور کامل اجرا شود و چنانچه طرفین به تعهدات خود عمل کنند، ایران هم‌گام‌های جدیدی در تکمیل تعهدات خود برخواهد داشت».

امانوئل بُن قبل از روحانی با علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی و همچنین با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و عباس عراقچی معاون سیاسی وی دیدار داشت.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در دیدار با مشاور دیپلماتیک رئیس‌جمهوری فرانسه دربارهٔ سیاست ایران در خصوص کاهش تعهدات خود در توافق هسته‌ای گفت: «توجه به عدم استفاده اروپا از فرصت یک ساله اجرای تعهدات یک طرفه از سوی ایران، تصمیم قاطع کشور ما اجرای تعهدات، متناسب با اقدام متقابل طرف‌های دیگر است و زمان انجام اقدامات یک طرفه به پایان رسیده‌است».

نماینده رهبر ایران در شورای عالی امنیت ملی در این گفت‌وگو تأکید کرد که کاهش تعهدات برجامی ایران «غیرقابل تغییر» است.

همزمان با سفر مشاور ماکرون به تهران، عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت که از «ورود و حضور آنها در این موضوعات استقبال می‌کنیم، زیرا فرانسوی‌ها بخشی از برجام هستند و تلاش آنها را جزو وظایفشان برای زنده نگه داشتن برجام تلقی می‌کنیم».

با این حال عباس موسوی گفته «اگر کسی می‌خواهد تلاشی انجام دهد تا هم تنش‌ها کاهش یابد و هم برجام به عنوان یک دستاورد دیپلماتیک چندجانبه حفظ شود باید سراغ ریشه اصلی آنها یعنی آمریکایی‌ها».

از سوی دیگر، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجهٔ ایران روز چهارشنبه در حاشیهٔ جلسهٔ هیئت دولت با اشاره به سفر مشاور دیپلماتیک رئیس‌جمهوری فرانسه به تهران گفت: «مشکل اروپایی‌ها در درجهٔ اول خود آنهاست که آمادگی هزینه برای امنیت خود را ندارند و مشکل اصلی آنها در درجهٔ بعدی آمریکاست که از برجام خارج شده و باید آن مشکل را حل کنند. هیچگاه مذاکره تحت فشار امکان‌پذیر نیست؛ باید فشارها و تروریسم اقتصادی علیه ایران را متوقف کنند و پس از آن برای اجرای برجام می‌توان صحبت کرد».

این دومین سفر امانوئل بُن مشاور دیپلماتیک رئیس‌جمهوری فرانسه به تهران ظرف چند هفتهٔ اخیر محسوب می‌شود. او روز چهارشنبه ۲۹ خرداد و دو روز پس از اظهارات بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در اعلام ضرب الأجل این کشور برای عبور از حجم اورانیوم غنی شدهٔ ۳٫۶۷ درصد از سقف ۳۰۰ کیلوگرم، به تهران سفر کرده بود.

با این حال، خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا) گزارش داده که امانوئل بن در این دیدار تصریح کرده که «به عنوان میانجی به ایران نیامده و حامل هیچ گونه پیامی از سوی آمریکا برای تهران نیست».

رسانه‌های فرانسوی در جریان سفر نخست امانوئل بن به ایران گفته بودند که او حامل پیام مستقیم رئیس‌جمهوری فرانسه برای مقامات بلندپایه ایران بود.

اکنون عباس موسوی اضافه کرد که «اقدامات فرانسه با هماهنگی یا بدون هماهنگی آمریکاست یا از جانب کاخ سفید پیامی دارند یا ندارند، به آنها مربوط است ولی ما چیز پنهانی نداریم. خواسته ما اجرای همین توافقی است که از سوی آنها نقض شده یا اجرا نمی‌شود».

یکشنبه گذشته، ۱۶ تیر / ۷ ژوئیه، ایران گام دوم کاهش تعهدات خود در برجام را بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی آغاز کرد. سطح غنی‌سازی اورانیوم در تأسیسات هسته‌ای ایران از صبح دوشنبه ۱۷ تیر/ ۸ ژوئیه از مرز ۴٬۵ درصد عبور کرد. یوکیا آمانو، دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به گزارش حکام گزارش داد که بازرسان آژانس عبور ایران از حد مجاز غنی‌سازی اورانیوم ۲۳۵ به غلظت مجاز ۳٬۶۷ درصد را تأیید کرده‌اند.

با آغاز گام دوم کاهش تعهدات ایران در برجام، شورای حکام آژانس به درخواست آمریکا و اتحادیه اروپا امروز نشست فوق‌العاده برگزار می‌کند.

بُن از دیپلمات‌های برجسته فرانسه در امور خاورمیانه است و پیش از این سه سال دبیر دوم سفارت فرانسه در تهران و دو سال نیز سفیر فرانسه در لبنان بود.

سفر او به ایران در پی مکالمه یک ساعته امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه و حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران در شامگاه شنبه گذشته صورت می‌گیرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای