​لندن ایران را به تلاش برای توقیف نفتکش بریتانیایی متهم کرد.. تهران انکار کرد

​لندن ایران را به تلاش برای توقیف نفتکش بریتانیایی متهم کرد.. تهران انکار کرد

پنجشنبه, 11 ژوئيه, 2019 - 11:00

یک سخنگوی دولت بریتانیا امروز پنج‌شنبه رسماً اعلام کرد که قایق‌هایی متعلق به ایران روز گذشته تلاش کرده‌اند در تنگه هرمز راه را بر یک نفتکش این کشور ببندند.

به گزارش الشرق الاوسط، سخنگوی وزارت دفاع بریتانیا در مورد حادثه روز گذشته گفته‌است که «در مغایرت با قوانین بین‌المللی، سه شناور ایرانی در صدد برآمدند تا مانع از آن شوند که شناور بریتیش هریتج، که یک کشتی تجاری است، آزادانه از تنگه هرمز عبور کند.»

وی افزوده‌است که با نزدیک شدن شناورهای ایرانی به نفتکش هریتج، «ناوچه اچ.ام. اس مونتروز مجبور شد بین سه شناور ایرانی و کشتی تجاری قرار بگیرد و پس از اخطار لفظی به این شناورها، آنها مسیر خود را تغییر دادند و از محل دور شدند.»

سخنگوی وزارت دفاع بریتانیا گفته‌است که «ما نگرانی خود را نسبت به این عمل ابراز داشته و از مقامات ایرانی قویا می‌خواهیم برای کاهش تنش در منطقه اقدام کنند.»

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران هم صبح پنجشنبه در جمع خبرنگاران تلاش سپاه برای توقیف نفت‌کش بریتانیا را تکذیب کرد. ظریف گفت: «آن‌ها یک ادعایی را مطرح می‌کنند تا ایجاد تنش کنند. این ادعاها ارزش ندارد و از این ادعاها زیاد مطرح کرده‌اند.»

فارس خبرگزاری نزدیک به سپاه پاسداران نیز گزارش داد؛ روابط عمومی منطقه پنجم نیروی دریایی سپاه پنجشنبه ۱۱ ژوئیه/ ۲۰ تیر با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد در ۲۴ ساعت اخیر هیچ مواجهه‌ای با شناورهای بیگانه از جمله شناورهای بریتانیایی صورت نگرفته‌است. سپاه در ادامه این اطلاعیه یادآوری کرد: «در صورتی که دستوری مبنی بر توقیف شناورهای بیگانه دریافت شود، منطقه پنجم نیروی دریایی سپاه در محدوده جغرافیایی مأموریت خود قادر است بدون درنگ، با قاطعیت و به سرعت نسبت به انجام آن اقدام نماید.»

شبکه سی‌ان‌ان گزارش داده‌است که یک هواپیمای تجسسی آمریکا از این ماجرا فیلمبرداری کرده‌است اما این ویدیو هنوز منتشر نشده‌است.

این اتفاق‌ها در حالی رخ می‌دهد که تفنگداران نیروی دریایی بریتانیا پنج‌شنبهٔ گذشته چهارم ژوئیه (۱۳ تیر) با اعلام این که کشتی گریس ۱ در حال حمل نفت به پالایشگاهی در سوریه بوده‌است، این نفتکش عظیم را در ساحل جبل‌طارق توقیف کردند. این ابرنفتکش از ایران حرکت کرده بود و حامل نفت خام این کشور بود. ایران در اعتراض به توقیف این ابرنفتکش، سفیر بریتانیا در تهران را به وزارت امور خارجه احضار کرد.

نخستین بار محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در واکنش به توقیف ابرنفتکش ایرانی از سوی بریتانیا خواستار آن شده بود که یک نفتکش بریتانیایی توسط ایران توقیف شود.

روزنامه کیهان به مدیر مسئولی حسین شریعتمداری نیز در یادداشتی با عنوان «توقیف نفتکش‌های انگلیس تنها راه مقابله با دزدان دریایی ملکه» اقدام بریتانیا را «شلیک دیگری بر پیکر برجام» توصیف کرده و نوشته بود: «طبیعتاً گذر پوست به دباغ‌خانه می‌افتد و دست انگلیسی‌ها زیر ساطور ما در خلیج است.»

روز گذشته، حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران توقیف یک نفتکش ایرانی در جبل‌طارق را «کودکانه، سخیف و اشتباه» خواند و گفت این اقدام به زیان بریتانیا تمام می‌شود. روحانی هشدار داد «انگلیسی‌ها گوشزد می‌کنم که شما آغازگر ناامنی هستید و تبعات آن را بعداً درک خواهید کرد» و افزود: «انگلیسی‌ها در حالی در آب‌های سرزمینی اسپانیا به ناروا این کشتی را توقیف کردند که خودشان در این سرزمین و منطقه جبل طارق اشغالگر هستند».

پیش از این وزیر دفاع ایران به دنبال توقیف نفتکش ایرانی در جبل‌الطارق، گفته بود اقدام بریتانیا بی‌پاسخ نخواهد ماند.

خبر اعزام یک ناو جنگی برای محافظت از نفتکش‌های بریتانیا در حالی اعلام شد که دولت آمریکا می‌گوید در تلاش است تا طی هفته‌های آینده ائتلافی نظامی برای حراست از آب‌های استراتژیک اطراف ایران و یمن تشکیل دهد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای