بحرین: تلاش ایران برای توقیف نفتکش انگلیس اقدام خصمانه است

بحرین: تلاش ایران برای توقیف نفتکش انگلیس اقدام خصمانه است

شنبه, 13 ژوئيه, 2019 - 09:15
ناوچه انگلیسی «اچ ام اس مونتروز» (آرشیو- رویترز)

وزارت امور خارجه بحرین روز جمعه (۱۲ جولای) تلاش ایران برای  توقیف یک نفتکش تجاری انگلیس در تنگه هرمز در روز چهارشنبه را به شدت محکوم کرد.


وزارت امور خارجه بحرین با انتشار بیانیه ای اعلام کرد «این حادثه یک اقدام خصمانه بوده و نشانگر پافشاری ایران برای به خطر انداختن صلح و امنیت کشتیرانی است».

این بیانیه ضمن اعلام حمایت بحرین با انگلیس بر لزوم «خودداری ایران از اقدامات ستیزه جویانه و بی ثبات کننده در منطقه خلیج عربی» تاکید کرد.


به گفته بیانیه «ایران باید خط مشی آرامش و اجتناب از افزایش تنش و رویکرد شفاف و صادقانه و گفتمان سازنده به دور از تهدید با کشورهای جهان را در پیش بگیرد. ایران باید به قوانین و قراردادهای بین المللی درباره حفظ امنیت کشتیرانی در راستای حفظ امنیت و ثبات بین المللی پایبند باشد».


یک سخنگوی دولت انگلیس روز پنجشنبه (۱۱ جولای) گفت «چندین کشتی ایرانی برای توقیف یک نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز تلاش کردند».

او در بیانیه ای افزود «سه کشتی ایرانی بر خلاف قوانین بین الملل درصدد جلوگیری از عبور کشتی بریتیش هریتیج در تنگه هرمز بودند».

او خاطر نشان کرد «نیروی دریایی سلطنتی انگلیس ناچار به کمک به این نفتکش شد. ناوچه اچ ام اس مونتروز مجبور به استقرار در میان کشتی های ایرانی شدند و چندین بار به کشتی های ایرانی به طور شفاهی اخطار دادند و سرانجام کشتی های ایرانی عقب نشینی کردند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای