فعالیت‌های نظامی ایران در البوکمال زیر ذره‌بین آمریکا و اسرائیل

فعالیت‌های نظامی ایران در البوکمال زیر ذره‌بین آمریکا و اسرائیل

یکشنبه, 14 ژوئيه, 2019 - 18:15

منابع اسرائیلی گزارش دادند که شهر البوکمال در شرق سوریه و در نزدیکی مرز عراق به «پایگاه نظامی» برای ایران تبدیل شده و آمریکا و اسرائیل این منطقه را به دقت و تمام وقت زیر نظر دارند.

به گزارش الشرق الاوسط، این منابع تأکید کرده‌اند که ایران «البوکمال را به پایگاهی نظامی جهت حمله به نیروهای آمریکایی در شرق سوریه و نیز حمله به اهدافی در اسرائیل تبدیل کرده‌است و به عنوان بخشی از برنامه واکنشی ایران به تحریم‌های نفتی آمریکا علیه تهران است؛ همچنین در حال آموزش نیروهای نظامی برای این گونه حملات است و انبار سلاح در آن ساخته‌است».

براساس این گزارش، «برخی فرماندهان نظامی وابسته به ایران برخی مدارس و بیمارستان‌های ازکار افتاده در جنگ را برای انبار کردن سلاح به کار گرفته‌اند. همچنین ایرانی‌ها یک برج ارتباطی در وسط این شهر برای ایجاد ارتباط میان این یگان‌ها و تأسیسات مختلف ایجاد کرده‌اند».

این گزارش افزوده که نیروهای «حزب‌الله» لبنان و «حزب‌الله» عراق و «جنبش نجباء» عراق و «فاطمیون» افغانستان و «زینبیون» پاکستان در البوکمال مستقر شده‌اند.

شهر البوکمال بر کرانه غرب رود فرات واقع شده‌است و در کرانه شرق آن نیروهای آمریکایی و همچنین نیروهای سوری مستقر هستند.

همزمان پایگاه اطلاعاتی اسرائیلی «دبکا» از «نصب موشک‌های زمین به زمین کوتاه برد و برد متوسط همچنین ضدهوایی در مناطق گوناگون البوکمال توسط نیروهای ایرانی» خبر داد.

این پایگاه افزود که تهران «منتظر حمله ای از جانب نیروهای آمریکایی مستقر در سوریه و عراق علیه مقر فرماندهی آنها در این شهر است تا از البوکمال به سمت اسرائیل حرکت کند».

سه شنبه هفته گذشته بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل در دیدار از اسکادارن جنگنده‌های اف۳۵ گفت که این جنگنده‌ها به هر نقطه‌ای از غرب آسیا می‌توانند برسند.

وی گفت: «ایران اخیراً تهدید کرده‌است که اسرائیل را نابود می‌کند. ایران باید به یاد داشته باشد که این هواپیماها می‌توانند به هر نقطه‌ای در خاورمیانه از جمله ایران و سوریه برسند.»

در سایه افزایش تنش میان ایالات متحده و ایران، کاخ سفید هفته گذشته اعلام کرد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا و بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل در مورد ایران و مسائل امنیتی با یکدیگر گفت‌وگو کرده‌اند.

جاد دیر سخنگوی کاخ سفید، اعلام کرد که این گفت‌وگو روز چهارشنبه ۱۹ تیر و در همان روزی که ترامپ از «افزایش اساسی تحریم‌های ایران» خبر داد، انجام شده‌است.

سخنگوی کاخ سفید گفت که دو طرف در مورد همکاری‌ها میان ایالات متحده و اسرائیل در افزایش منافع ملی مشترک، از جمله مقابله با فعالیت‌های بدخواهانه ایران در منطقه، گفت‌وگو کردند.

دونالد ترامپ یک روز پیش از اعلام این خبر، یعنی روز چهارشنبه ۱۹ تیرماه، در پیامی در توئیتر اعلام کرده بود که به زودی تحریم‌های ایران «به شکل اساسی» افزایش خواهد یافت. در این توئیت آمده‌است: «ایران مدت‌ها به شکل مخفیانه غنی‌سازی می‌کرده که این نقض کامل توافق فاجعه‌بار ۱۵۰ میلیارد دلاری دولت اوباما و جان کری است. یادتان باشد که این قرارداد فقط ظرف چند سال منقضی می‌شد. تحریم‌ها علیه ایران به زودی و به شکل اساسی افزایش می‌یابد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای