هشدار موگرینی از «ماجراجویی‌های خطرناک» در خاورمیانه

هشدار موگرینی از «ماجراجویی‌های خطرناک» در خاورمیانه

یکشنبه, 14 ژوئيه, 2019 - 20:30

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد این اتحادیه به‌طور کامل از تلاش‌های دولت عراق برای کاهش تنش‌های اخیر بین ایالات متحده و ایران حمایت می‌کند و گفت این تنش‌های فزاینده تبعات سختی برای همه طرف‌ها خواهد داشت.

به گزارش الشرق الاوسط، موگرینی در نشست خبری مشترک با محمد علی الحکیم وزیر خارجه عراق در بغداد گفت، اتحادیه اروپا از سیاست عراق در پیگیری روابط خوب با همسایگانش تقدیر و حمایت کرد و در مورد «ماجراجویی‌های خطرناک» در منطقه هشدار داد.

او گفت «من و آقای وزیر به‌طور مفصل دربارهٔ تنش‌های فزاینده در اطراف عراق و نیاز فوری و مبرم پرهیز از تشدید (تنش‌ها)، خطای محاسباتی، که می‌تواند پیامدهای خطرناکی داشته باشد، صحبت کردیم؛ اولین و مهم‌ترین (اولویت) برای عراق، و همچنین فراتر از آن.»

محمد الحکیم وزیر خارجه عراق نیز در این نشست گفت که «عراق نباید صحنه درگیری باشد و ما برای حل این بحران باید یا دیگر کشورهای عربی از جمله کویت و عمان رایزنی کنیم».

الحکیم با اشاره به خروج یک طرفه آمریکا از برجام، لغو یکطرفه توافق هسته ای را عامل اصلی هرگونه بحران در منطقه دانست و گفت این بحران با گفتگو می‌شد آن را حل و فصل کرد.

موگرینی همچنین گفت: اتحادیه اروپا آماده است که از طرح عراق برای برگزاری نشست منطقه‌ای بین ایران و کشورهای خلیج به ویژه سعودی و امارات به‌طور کامل حمایت کند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که روز شنبه در سفر رسمی به بغداد رفته‌است، با سران عراق دیدار کرده است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای