بریتانیا: ایران یک سال با ساخت بمب هسته‌ای فاصله دارد

بریتانیا: ایران یک سال با ساخت بمب هسته‌ای فاصله دارد

فرانسه، اروپا را به یکپارچگی در برابر مسئله ایران فراخواند
سه شنبه, 16 ژوئيه, 2019 - 11:30

جرمی هانت وزیر خارجه بریتانیا گفت هنوز فرصت کمی برای نجات دادن توافق هسته‌ای با ایران وجود دارد. او همچنین اشاره کرده‌است که بریتانیا و آمریکا شرکای نزدیک به هم هستند، اما دربارهٔ چگونگی تعامل با ایران و توافق هسته‌ای با هم اختلاف‌نظر دارند.

به گزارش الشرق الاوسط، هانت دوشنبه ۲۴ تیرماه، در آغاز نشست بروکسل با حضور همتایان اروپایی به خبرنگاران گفت: «ایران همچنان یک سال با ساخت بمب هسته‌ای فاصله دارد. در به روی حفظ توافق هسته‌ای در حال بسته شدن است اما هنوز روزنه‌ای برای زنده نگه داشتن این توافق باز است.»

بنا بر گزارش‌ها تمرکز دیدار وزیران خارجه اروپایی در بروکسل یافتن راهی برای متقاعد ساختن ایران و ایالات متحده برای کاهش تنش‌ها و روی آوردن به مذاکره است.

از سوی دیگر، ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه گفت «کشورهای اروپایی باید برای حل مسئله ایران با یکدیگر متحد باشند».

وزیر خارجه فرانسه همچنین گفت که ایران باید در تصمیم خود برای زیر پا گذاشتن برخی اصول توافق هسته‌ای موسوم به برجام، تجدیدنظر کند.

لودریان همچنین تصمیم ایران را برای نقض برخی اصول توافق هسته‌ای پس از خروج ایالات متحده از این توافق را «واکنشی بد به یک تصمیم بد» توصیف کرد.

ایالات متحده اردیبهشت ماه سال گذشته از توافق هسته‌ای با ایران موسوم به برجام خارج شد. دولت آمریکا معتقد است که این توافق‌نامه نتوانست در رفتار ایران تأثیر مثبت بگذارد.

دولت ترامپ در یک سال اخیر فشار حداکثری را بر ایران اعمال کرده و گفته‌است که رژیم ایران باید مثل یک کشور عادی رفتار کند و از تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای، برنامه گسترده موشکی، کمک به تروریسم، و سایر اقدامات تنش برانگیز خود دست بردارد.

ایران در ماه‌های اخیر اقدام به نقض برخی بندهای برجام کرده‌است. عبور میزان اورانیوم غنی‌سازی شده ایران از سقف تعیین شده در برجام و افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم از آن جمله‌اند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای