ایران تهدید کرد: می‌توانیم شرایط را به قبل از برجام برگردانیم

ایران تهدید کرد: می‌توانیم شرایط را به قبل از برجام برگردانیم

سه شنبه, 16 ژوئيه, 2019 - 11:45

بهروز کمالوندی معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گفت: اگر اروپایی‌ها و آمریکا نخواهند تعهداتشان را انجام دهند، ما نیز با کاهش تعهدات، شرایط را به چهار سال قبل یعنی پیش از توافق هسته ای بازمی‌گردانیم.

به گزارش الشرق الاوسط، کمالوندی دوشنبه ۲۴ تیرماه، همزمان با چهارمین سالگرد امضای توافق هسته‌ای ایران در وین، در گفت‌وگویی رادیویی افزود: برجام یک معامله و داد و ستد بود که آنچه ما ارائه می‌دادیم خیلی بیشتر از آن چیزهایی بود که دریافت می‌کردیم.

خبرگزاری دولتی ایرنا از قول کمالوندی نقل کرد: کاهش تعهدات هسته ای توسط ایران برای این است تا طرف مقابل به خودش بیاید و وظایفش را انجام دهد.

یک روز پس از انتشار بیانیه رهبران سه کشور اروپایی که از ایران خواسته بودند تصمیم اخیرش در توقف برخی تعهدات هسته‌ای را کنار بگذارد، سخنگوی وزارت خارجه ایران روز دوشنبه گفت ایران بیانیه‌های طرف‌های اروپایی برجام را «به لحاظ میزان انطباق با تعهدات این دولت‌ها» بررسی می‌کند.

به گزارش خبرگزاری امنیتی تسنیم، عباس موسوی گفت «تداوم اقدامات داوطلبانه جمهوری اسلامی ریشه در متقابل بودن حقوق و تکالیف پیش‌بینی شده در برجام دارد و «چنین مسیری نبایستی به عنوان یک جاده یک‌طرفه تلقی شود».

در ماه‌های اخیر کاهش تعهدات هسته‌ای ایران در دو گام، شامل عبور از سقف سیصد کیلوگرم برای اورانیوم غنی‌شده و افزایش غنای اورانیوم از مرز ۳٫۶۷ درصد، بوده‌است.

اظهارات سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی در حالی ایراد شده‌است که همزمان، وزیران خارجه اتحادیه اروپا در نشستی در بروکسل، در حال رایزنی دربارهٔ پرونده هسته‌ای ایران هستند.

در هفته‌های گذشته تنش بین تهران و واشینگتن با اعلام رسمی افزایش غنی‌سازی و ذخیره اورانیوم از سوی مقام‌های ایران و خبر افزایش تحریم‌ها از سوی مقام‌های آمریکا تشدید شده‌است.

همزمان، امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، هفته گذشته مشاور ارشد دیپلماتیک خود را با پیشنهاد تنش‌زدایی به تهران فرستاد و پس از آن در یک گفت‌وگوی تلفنی با حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، بر سر بازبینی پیشرفت دیپلماتیک در زمینه مذاکره در روز ۲۴ تیرماه توافق کرد.

کاخ الیزه در بیانیه‌ای اعلام کرد که دو رئیس‌جمهور بر سر از سرگیری مذاکره از سوی همه طرف‌ها به توافق اولیه دست یافتند.

با این حال یک مقام دفتر رئیس‌جمهوری فرانسه اعلام کرد «ما پارامترهای چگونگی توقف تحریم‌ها را به روحانی اعلام کردیم و گفتیم منتظر پاسخ ایران هستیم، اما نقطه عزیمت ایران نسبتاً دور بود چرا که خواستار برداشته‌شدن فوری همه آن‌ها برای مذاکره است.»

روز یکشنبه نیز حسن روحانی در یک سخنرانی اعلام کرد «در صورت برداشته شدن تحریم‌ها ایران آماده مذاکره با آمریکا است.»


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای