خامنه‌ای: کاهش تعهدات برجامی قطعاً ادامه خواهد یافت

خامنه‌ای: کاهش تعهدات برجامی قطعاً ادامه خواهد یافت

خط و نشان خامنه‌ای به بریتانیا به دلیل توقیف نفتکش ایران
سه شنبه, 16 ژوئيه, 2019 - 16:30

علی خامنه‌ای رهبر ایران با اشاره به توقیف کشتی حامل نفت ایران در جبل‌طارق، بریتانیا را به دزدی دریایی متهم کرده و هشدار داده‌است که «جمهوری اسلامی و عناصر مؤمن نظام، این خباثت‌ها را بی‌جواب نمی‌گذارند. در فرصت خود و جای خود پاسخ خواهند داد.»

به گزارش الشرق الاوسط، حدود دو هفته پیش نیروهای بریتانایی در جبل‌طارق نفتکش گریس ۱ را که حامل نفت ایران بود را توقیف کردند. ایران بریتانیا را به آزادی فوری این نفتکش فراخواند.

علی خامنه‌ای روز سه‌شنبه ۲۵ تیر، در دیدار با تعدادی از امامان جمعه گفت: «انگلیس خبیث دزدی دریایی می‌کند و کِشتی ما را می‌دزدد؛ جنایت می‌کنند و شکل قانونی به آن می‌دهند.»

بریتانیا اعلام کرد نفتکش را به این دلیل توقیف کرده که مقصد آن بندر بانیاس سوریه بوده در حالی که این کشور مشمول تحریم‌های اتحادیه اروپا است.

اما ایران این موضوع را رد کرده و مقام‌های این کشور بارها توقیف این کشتی را «دزدی دریایی» توصیف کرده‌اند و دربارهٔ پیامدهای آن به بریتانیا هشدار داده‌اند.

پیش از این نیز رئیس‌جمهور، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و وزیر دفاع ایران این تهدید را مطرح کرده بودند.

ده روز بعد از توقیف نفتکش حامل نفت ایران، دولت بریتانیا اعلام کرد که سه قایق سپاه پاسداران تلاش کرده‌اند در حرکت یک نفتکش بریتانیایی اختلال وارد کنند اما ناو همراه نفتکش مانع آنها شده‌است.

علی خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنانش به‌شدت اروپایی‌ها را مورد انتقاد قرار داد و آن‌ها را «طلبکار» و «پررو» خطاب کرد و گفت کاهش تعهدات برجامی ایران به‌طور قطع ادامه خواهد یافت.

رهبر ایران سپس طرف‌های اروپایی توافق هسته‌ای را به‌طور مستقیم خطاب قرار داد و گفت: «خب پُرروها! شما که به یازده تعهدتان عمل نکردید؛ حالا ما تازه شروع کردیم به کم کردن تعهدات و این فرایند قطعاً ادامه پیدا خواهد کرد.»

روز گذشته وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا دربارهٔ حفظ برجام نشستی برگزار کردند که در انتهای این نشست فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت اقدامات اخیر ایران در کاهش تعهداتش به برجام نقض فاحش برجام نیست و به همین دلیل طرف‌های اروپایی قصد ندارند بند مکانیسم حل اختلاف در برجام یا «مکانیسم ماشه» را فعال کنند.

با این حال بریتانیا، فرانسه و آلمان سه کشور باقی‌مانده در برجام در پی دو مرحله کاهش تعهدات ایران، چند بار از تهران خواستند تا همچنان به برجام پایبند بماند.

 این سه کشور یکشنبه ۲۳ تیر / ۱۴ ژوئیه در بیانیه مشترکی بر تعهدشان نسبت به توافق هسته‌ای با ایران تأکید کرده و اعلام کردند زمان آن است که برای حل تنش‌های میان ایران و آمریکا اقدامات مسئولانه انجام شود و طرفین راهی برای کاهش تنش‌ها و از سرگیری مذاکرات با ایران پیدا کنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای