​تهران بازداشت پژوهشگر ایرانی-فرانسوی را تأیید کرد

​تهران بازداشت پژوهشگر ایرانی-فرانسوی را تأیید کرد

سه شنبه, 16 ژوئيه, 2019 - 14:15

یک روز پس از اشاره مانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه به دستگیری و بازداشت فریبا عادل خواه پژوهشگر ایرانی-فرانسوی در تهران، قوه قضاییه ایران امروز سه شنبه به صورت رسمی این خبر را تأیید کرد.

به گزارش الشرق الاوسط، امانوئل ماکرون، از دستگیری فریبا عادلخواه از ماه گذشته ابراز نگرانی شدید کرد و از حسن روحانی خواست در این باره توضیحات روشن ارائه کند.

این اقدام ایران باعث توقف تلاش‌های فرانسه برای ایجاد گشایش و کاهش تنش در منطقه شده‌است.

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوهٔ قضائیه ایران از فریبا عادلخواه به عنوان یکی از «متهمانی که اخیراً دستگیر شده» یاد کرد بی آنکه توضیحی دربارهٔ اتهام وی و دلایل دستگیری اش ارایه بدهد.

 سخنگوی قوهٔ قضائیه سپس گفت «به لحاظ ماهیت پرونده و موضوعاتی که مطرح است هنوز وقت برای اطلاع‌رسانی در این پرونده نیست.»

وزارت امور خارجهٔ فرانسه نیز خواستار ملاقات فوری با فریبا عادلخواه و دسترسی وی به خدمات کنسولی شده‌است.

ژان-فرانسوا بایار، پژوهشگر فرانسوی گفته‌است که فریبا عادلخواه در زندان اوین است.

برخی رسانه‌های ایران تأیید کرده‌اند که خانم عادلخواه توسط «سپاه پاسداران» به اتهام جاسوسی دستگیر شده‌است.

یک روز پیشتر علی ربیعی سخنگوی دولت حسن روحانی، با تأیید بازداشت فریبا عادل‌خواه گفته بود اطلاعی ندارد که «چه کسی و به چه دلیلی وی را بازداشت کرده‌است».

 عادلخواه از سه ماه پیش از دستگیری اش در پنجم ژوئن گذشته در شهر قم ساکن و سرگرم تحقیق دربارهٔ حوزه‌های علوم دینی بوده‌است.

فریبا عادلخواه پژوهشگر مرکز مطالعات بین‌المللی مؤسسهٔ مطالعات سیاسی پاریس است و دکترای خود را در رشتهٔ انسانشناسی از «مدرسهٔ مطالعات عالی علوم اجتماعی پاریس» کسب کرده و کتاب‌ها و مقالات پژوهشی متعددی دربارهٔ ایران و افغانستان منتشر کرده‌است.

دلیل بازداشت فریبا عادلخواه رسماً اعلام نشده اما گفته شده او به جاسوسی برای فرانسه متهم است.

بازداشت شماری از افراد دارای دو تابعیت دوگانه در ایران همواره طی سال‌های اخیر در سرخط خبرها بوده‌است.

ایران افراد دو تابعیتی را به رسمیت نمی‌شناسد و در موارد کلی اجازه دسترسی کنسولی به بازداشت شدگان دارای تابعیت دوگانه را به دیگر کشورها نمی‌دهد.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجهٔ ایران، دستگیری ایرانیان دوتابعیتی را قانونی دانسته‌است.

بازداشت عادل‌خواه در زمانی رخ می‌دهد که ایران بر سر پرونده هسته‌ایش با کشورهای اروپایی به ویژه فرانسه دچار اختلاف شده‌است.

فرانسه که در کارزار فشار حداکثری با ایالات متحده همراه شده، همزمان مشاور ارشد رئیس‌جمهوری این کشور را برای مذاکره با مقامات تهران هفته پیش به ایران فرستاده بود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای