بریتانیا «نگران» تجارت خود در تنگه هرمز

بریتانیا «نگران» تجارت خود در تنگه هرمز

لندن از تهران خواست توضیحات بیشتری دربارهٔ نفتکش توقیف شده ارائه دهد
جمعه, 19 ژوئيه, 2019 - 09:15
لندن: الشرق الاوسط

در پی افزایش تنش‌ها با ایران دربارهٔ تردد کشتی‌ها در خلیج، پنی موردانت وزیر دفاع بریتانیا امروز پنج شنبه، نسبت به حفاظت از تجارت این کشور در تنگه هرمز ابراز نگرانی کرده‌است.

به گزارش الشرق الاوسط، موردانت افزود: «ما به حق در زمینه حفاظت از محموله‌هایمان در تنگه هرمز نگران هستیم.. همچنان این پیام را به مقام‌های ایران می‌فرستیم که خواستار عقب‌نشینی و تنش‌زدایی در منطقه هستیم».

به دنبال اعلام توقیف یک نفتکش توسط «سپاه پاسداران» در تنگه هرمز، بریتانیا روز پنجشنبه ۲۷ تیر خواستار توضیحات بیشتر تهران در مورد این گزارش‌ها و تلاش مقام‌های ایران برای کاهش تنش در منطقه شد.

به گزارش رویترز، سخنگوی نخست‌وزیر بریتانیا گفت در پی گزارش توقیف یک نفتکش در خلیج، ما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر هستیم. ما همچنان از مسئولان ایرانی می‌خواهیم اوضاع در منطقه را آرام کنند.»

وی اضافه کرد، «ما دائماً وضعیت امنیتی در آنجا (آب‌های خلیج) را زیر نظر داریم و متعهد به حفظ آزادی دریانوردی، بر طبق قوانین بین‌المللی، هستیم.»

روابط عمومی سپاه پاسداران پیشتر در روز پنجشنبه اعلام کرد نیروهایش در خلیج فارس یک «نفتکش خارجی» که ادعا کرده مشغول «قاچاق سوخت» بود را توقیف کرده‌است، اما جزئیات بیشتری ارائه نکرد.

تنش در روابط بین ایران و بریتانیا در پی توقیف یک نفتکش ایرانی در جبل طارق افزایش یافته‌است.

همچنین دولت بریتانیا اعلام کرد در تاریخ ۱۰ ژوئیه چند قایق ایرانی سعی داشتند با ایجاد مزاحمت، یک نفتکش بریتانیایی را وارد آب‌های ایران کنند.

اما تازه‌ترین تحولاتی که در منطقه خلیج روی داده، ناپدید شدن یک نفتکش است که دو مقام آمریکایی آن را «مرموز» خوانده‌اند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای