​فرمانده سنتکام: برای ایجاد امکان تردد آزاد در خلیج تلاش می‌کنیم

​فرمانده سنتکام: برای ایجاد امکان تردد آزاد در خلیج تلاش می‌کنیم

ژنرال مک‌کنزی: ایرانی‌ها در حال ارزیابی توان ارتش آمریکا هستند
پنجشنبه, 18 ژوئيه, 2019 - 10:45

ژنرال کنث مک‌کنزی رئیس ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) گفت: «ما با موضعی تهاجمی تلاش می‌کنیم راهکاری برای تأمین اطمینان از آزادی عبور و مرور در خلیج به‌دست بیاوریم».

به گزارش الشرق الاوسط، مک‌کنزی پنجشنبه ۱۸ ژوئیه/ ۲۷ تیر در یک نشست خبری مشترک با شاهزاده ژنرال فهد بن ترکی فرمانده ائتلاف عربی به فرماندهی سعودی در جنگ علیه شورشیان حوثی مورد حمایت ایران در ریاض گفت: «ما در حال گفت‌وگو با جامعه بین‌المللی دربارهٔ حق آزادی ناوبری در خاورمیانه از جمله کشتی‌رانی در تنگه هرمز و تنگه باب‌المندب هستیم».

شاهزاده ژنرال فهد بن ترکی نیز در پاسخ به پرسشی دربارهٔ نقش سعودی در ائتلاف احتمالی امنیتی بین‌المللی دریایی گفت: پادشاهی عربی سعودی کشتی‌ها را در دریای سرخ اسکورت خواهد کرد و این اقدام در تنگه باب المندب عملی خواهد شد.

روز پنج شنبه تلویزیون رسمی ایران گزارش داد که «گشت‌های شناور سپاه پاسداران ایران»، یک «کشتی خارجی» حامل یک میلیون لیتر «سوخت قاچاق» را در جنوب جزیره لارک در خلیج توقیف کردند.

پیش از این خبرگزاری‌ها اعلام کرده بودند که شنبه ۱۳ ۲۲ تیر یک نفتکش با پرچم پاناما در حوالی جزیره قشم مفقود شده‌است. سپاه پاسداران در اطلاعیه خود این خبر را تکذیب کرده‌است. اما مقامات رسمی آمریکا روز چهارشنبه گفته بودند که مطمئن نیستند آیا یک نفتکش که راهش به سمت آب‌های ایران کج شده، توسط این کشور توقیف شده یا بعد از بروز نقص فنی به وسیله ایران نجات داده شده‌است.

روابط تهران و غرب در هفته‌های اخیر رو به تیرگی رفت به طوری که تفنگداران دریایی بریتانیا و مقامات جبل‌طارق دو هفته پیش یک نفتکش عظیم ایرانی را که راهی سوریه بود در آب‌های این منطقه توقیف کردند.

پس از آن رسانه‌ها گزارش دادند چهارشنبه ۱۰ ژوئیه/ ۱۹ تیر پنج قایق تندرو سپاه پاسداران در تلاش بودند یک نفتکش بریتانیایی را به آب‌های سرزمینی ایران هدایت و سپس آن را تصرف کنند، اما با دخالت ناو بریتانیایی «اچ ام اس مونت‌رز» مجبور به عقب‌نشینی شدند.

در همین راستا، در پی افزایش تنش میان ایران و ایالات متحده و انتشار خبر توقیف یک نفتکش توسط نیروهای ایرانی در تنگه هرمز، فرمانده ارشد ارتش آمریکا در خاورمیانه به منطقه خلیج سفر کرد.

شبکه خبری سی بی اس روز سه‌شنبه ۲۵ تیر گزارش داد، ژنرال کنث فرانک مک‌کنزی فرمانده سنتکام توقفی در کشور عمان داشت و در واکنش به توقیف نفتکش گفت، روشن است ما آن را خیلی جدی می‌گیریم.

او با بیان این که تصمیم آمریکا برای اعزام نیرو به منطقه در جهت بازدارنگی ایران بوده گفت، ما الان در دوره زمانی هستیم که ایرانی‌ها در حال محاسبه مجدد و به نوعی ارزیابی ما هستند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای