​ایران نفت‌کش بریتانیایی را در تنگه هرمز توقیف کرد

​ایران نفت‌کش بریتانیایی را در تنگه هرمز توقیف کرد

دادگاه جبل‌طارق توقیف نفتکش ایرانی را ۳۰ روز دیگر تمدید کرد
جمعه, 19 ژوئيه, 2019 - 22:45

ایران اعلام کرد که یک نفتکش بریتانیایی به نام "استینا ایمپرو" را در تنگه هرمز توقیف کرده‌است. همچنین گزارش‌هایی از سوی رویترز و سی ان ان در خصوص توقیف دومین نفتکش بریتانیایی به نام MESDAR با پرچم لیبریا در خلیج منتشر شده‌است.

به گزارش الشرق الاوسط، جرمی هانت وزیر خارجه بریتانیا در این باره گفته‌است: "توقیف دو کشتی در تنگه هرمز توسط مقام‌های ایرانی بسیار برای من نگران‌کننده است."

هانت همچنین گفته این اقدام "غیرقابل‌قبول" است.

ترامپ اعلام کرده که از موضوع این دو کشتی مطلع است و با متحد بریتانیایی خود در این زمینه همکاری خواهد کرد.

گرت مارکیس سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، با بیان این که از توقیف نفتکش مطلع شده، گفته‌است، ایالات متحده به همکاری با متحدان برای مقابله با اقدامات «مخرب ایران» ادامه می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، روابط عمومی نیروی دریایی سپاه در بیانیه‌ای اعلام کرد: این نفتکش به «هنگام عبور از تنگه هرمز به علت رعایت نکردن قوانین و مقررات بین‌المللی دریایی بنا به درخواست سازمان بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، توسط یگان شناوری منطقه یکم نیروی دریایی سپاه توقیف شد.»

این بیانیه اضافه کرده‌است: «نفت‌کش مذکور پس از توقیف به ساحل هدایت و برای سیر مراحل قانونی و بررسی‌های لازم تحویل سازمان بنادر و دریانوردی شد.»

یک سخنگو وزارت دفاع بریتانیا هم در این زمینه گفته‌است: ما خیلی فوری به دنبال دستیابی به اطلاعات بیشتر و ارزیابی وضعیت بعد از انتشار گزارش‌ها دربارهٔ حادثه خلیج هستیم.

سپاه پاسداران اعلام کرده‌است که یک نفتکش بریتانیایی به نام "استینا ایمپرو" را "به‌علت رعایت نکردن قوانین و مقررات بین‌المللی دریایی" در تنگه هرمز توقیف کرده‌است.

سپاه روشن نکرده که از نظرش این نفتکش چه قوانین و مقرراتی را نقض کرده‌است.

شبکه بی‌بی‌سی به نقل از استینا بولک شرکتِ مالک نفت‌کش استینا ایمپرو گزارش کرد که ارتباط با این کشتی که به مقصد سعودی در حال حرکت بود، قطع شده‌است. استنا بولک می‌گوید ۲۳ نفر بر عرشه شناور حضور دارند.

خبرگزاری‌های فارس و مهر به نقل از یک "مقام مطلع" نوشته‌اند که نفتکش توقیف‌شده دستگاه موقعیت‌یاب خود را خاموش کرده بوده و "به جای حرکت در مسیر ورودی خلیج در تنگه هرمز، از مسیر خروجی در جنوب در حال ورود بود که احتمال ایجاد حادثه و تصادف با کشتی‌ها را بالا می‌برد."

رویترز با استناد به همین منابع، فاصله زمانی بین هدایت دو نفتکش به آب‌های ایران را حدود ۴۰ دقیقه ذکر کرده‌است.

مقام‌های بریتانیا گفته‌اند دربارهٔ این خبرها در حال تماس با مقام‌های وزارت خارجه ایران هستند.

توقیف نفتکش بریتانیایی حدود دو هفته پس از آن انجام می‌شود که نیروی دریایی بریتانیا یک نفتکش ایرانی را در تنگه جبل‌طارق توقیف کرد. ایران توقیف "گریس ۱" را "راهزنی دریایی" خواند و گفت این اقدام بی پاسخ نخواهد ماند.

روز جمعه دادگاهی حکم داد که توقیف این نفتکش ایرانی یک ماه دیگر تمدید شود.

تمدید توقیف نفتکش گریس-یک در حالی صورت می‌گیرد که فابین پیکاردو، رئیس دولت جبل‌طارق روز چهارشنبه ۱۷ ژوئیه با مقام‌های ایرانی در لندن دیدار کرده بود. سخنگوی دولت محلی جبل‌طارق این دیدار را مثبت و سازنده ارزیابی کرده بود.

این حادثه سه روز بعد از آن روی می‌دهد که علی خامنه‌ای رهبر ایران، با اشاره به توقیف کشتی حامل نفت ایران در جبل‌طارق، بریتانیا را به دزدی دریایی متهم کرده و گفته بود: "انگلیس خبیث دزدی دریایی می‌کند و کشتی ما را می‌دزدد، جنایت می‌کنند و شکل قانونی به آن می‌دهند."

او تهدید کرده بود که "جمهوری اسلامی و عناصر مؤمن نظام، این خباثت‌ها را بی‌جواب نمی‌گذارند. در فرصت خود و جای خود پاسخ خواهند داد."

به علاوه مقام‌های ایران در یک سال گذشته در پی بازگشت تحریم‌های نفتی ایران از سوی دولت ترامپ، در موارد متعدد به‌طور تلویحی تهدید کرده بودند که تنگه هرمز را خواهند بست.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای