توصیه لندن به کشتی های انگلیسی برای عدم تردد در تنگه هرمز

توصیه لندن به کشتی های انگلیسی برای عدم تردد در تنگه هرمز

وزیر امور خارجه انگلیس: ایران با توقیف نفتکش انگلیسی «مسیر خطرناکی» در پیش گرفته است
شنبه, 20 ژوئيه, 2019 - 12:45
جرمی هانت وزیر امور خارجه انگلیس – آرشیو (رویترز)

به دنبال توقیف نفتکشی با پرچم انگلیس توسط ایران دولت انگلیس به کشتی های این کشور توصیه کرده که «موقتا» از تنگه هرمز تردد نکنند.
یک سخنگوی دولت انگلیس در بیانیه ای که بعد از نشست اضطراری دیشب (۱۹ جولای) کابینه این کشور منتشر شد گفت «ما به شدت از فعالیت های غیر قابل قبول ایران که کشتیرانی بین المللی را آشکارا تهدید می کند نگران هستیم».
او افزود «به کشتی های انگلیسی توصیه کردیم تا موقتا در این منطقه تردد نکنند. نشست های دیگری نیز در تعطیلات آخر هفته برگزار می شوند. ما در حال رایزنی فشرده با متحدان بین المللی هستیم».
او ضمن تکرار اظهارات جرمی هانت وزیر امور خارجه انگلیس افزود «چنانچه این مشکل فیصله پیدا نکند عواقب وخیمی به دنبال خواهد داشت».
در این راستا، هانت روز شنبه (۲۰ جولای) گفت «ایران با توقیف نفتکش انگلیسی «مسیر خطرناکی» برگزیده است. اقدام دیروز در خلیج نمایانگر علائم نگران کننده است که نشان می دهد ایران به دنبال توقیف قانونی نقتکش ایرانی به مقصد سوریه در جبل الطارق مسیر خطرناک و رفتار غیر قانونی و بی ثبات کننده ای برگزیده است».
او افزود «چنانکه پیشتر گفتم واکنش ما حساب شده اما قوی خواهد بود».
هانت درباره نفتکش ایرانی توقیف شده در جبل الطارق افزود «ما به دنبال یافتن راهی برای حل موضوع گریس ۱ هستیم اما ایمنی کشتیرانی خود را نیز تضمین خواهیم کرد».
ایران روز جمعه (۱۹ جولای) اعلام کرد که نفتکش استنا ایمپرو را در تنگه هرمز به دلیل «نقض قوانین دریانوردی بین المللی» توقیف کردیم.
ایران روز شنبه (۲۰ جولای) گفت که نفتکش انگلیسی با شناور صیادی برخورد کرده و حالا این کشتی و تمام سرنشینان آن در بندرعباس هستند.
کشتی انگلیسی ساعاتی پس از رای دادگاه عالی جبل الطارق به تمدید ۳۰ روزه توقیف نفتکش ایرانی «گریس ۱» توقیف شد.
جبل الطارق از سرزمین های تحت حاکمیت بریتانیاست. مقام های جبل الطارق گفتند نفتکش ایرانی عازم سوریه بوده است و این نقض تحریم های آمریکا و اروپا به شمار می رود.
نیروهای دریایی انگلیس و پلیس جبل الطارق -منطقه تحت حاکمیت بریتانیا در جنوب اسپانیا- ابرنفتکش حامل ۲.۱ میلیون بشکه نفت را در ۴ جولای در آبهای این منطقه توقیف کردند.
آمریکا ایران را به «تنش زایی» متهم کرد. دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا گفت که با مقام های انگلیسی در نشستی در نیویورک برای بررسی گزینه های پیش رو گفتگو می کند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای