تشکر ایران از سعودی به خاطر اجازه بازگشت به نفتکش ایرانی

تشکر ایران از سعودی به خاطر اجازه بازگشت به نفتکش ایرانی

یکشنبه, 21 ژوئيه, 2019 - 21:30

ایران روز گذشته از تلاش‌های سعودی پس از رفع توقیف سه‌ماهه یک نفتکش ایرانی به نام «Happiness 1» از بندر جده به دلیل نقص فنی قدردانی کرد.

به گزارش الشرق الاوسط، عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز یکشنبه ۳۰ تیر/۲۱ ژوئیه، با اشاره به بازگشت نفتکش ایرانی از بندر جده سعودی گفت که این کشتی که در تاریخ ۱۲ اردیبهشت ماه «به دلیل نقص فنی در بندر جده پهلو گرفته بود، پس از رایزنی‌های مختلف و پیگیری‌های مستمر از سوی وزارت امور خارجه، بعد از رفع نقص به وجود آمده بندر جده را به سوی بنادر ایران ترک کرد».

موسوی با اشاره به کمک سعودی در دو موضوع ارائه خدمات به نفتکش ایرانی «هپینس» و همچنین مداوای یک مجروح ایرانی در بیمارستانی در سعودی گفت: از کشورهای سوئیس و عمان، و همچنین جهات ذیربط در سعودی به خاطر ارائه خدمات و تسهیلات لازم در خصوص این دو موضوع تشکر و قدردانی می‌کنیم.

چند ساعت قبل، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی گفته بود که «با پیگیری‌های ویژه از طرف سازمان بنادر و دریانوردی رفع مزاحمت شد» و بدین ترتیب نفتکش ایرانی با اجازهٔ مقامات سعودی با دو یدک‌کش ایرانی به سمت خلیج به راه افتاده‌است.

بیش از دو ماه قبل، اعلام شد که گارد ساحلی سعودی در دریای سرخ – در نزدیکی بندر جده - به کمک یک نفتکش ایرانی شتافته‌است. منابع ایرانی نیز بعد از یکی دو روز سکوت، این خبر را تأیید کردند.

همچنین به گفته عباس موسوی، یکی از سرنشینان کشتی «ساویز» نیز سیزدهم خرداد پس از مجروح شدن در دریای سرخ به بیمارستانی در جیزان سعودی انتقال یافت، و پس از مداوا، روز جمعه به عمان منتقل شد و سپس به ایران بازگشت.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای