یوکیا آمانو درگذشت؛ پایان یک دهه تلاش صلح‌آمیز

یوکیا آمانو درگذشت؛ پایان یک دهه تلاش صلح‌آمیز

دوشنبه, 22 ژوئيه, 2019 - 12:45

دبیرخانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در سن ۷۲ سالگی درگذشت.

به گزارش الشرق الاوسط، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه ۲۲ ژوئن در یادداشتی به کشورهای عضو، درگذشت یوکیا آمانو مدیرکل این آژانس را اطلاع داد.

پیشتر گزارش‌هایی دربارهٔ احتمال کناره‌گیری او از سمتش به دلیل بیماری منتشر شده بود

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توضیحی در مورد زمان و علت درگذشت یوکیا آمانو نداده‌است اما تأیید کرده که آمانو پیش از فوت، پیش‌نویس استعفایش از سمت مدیرکلی آژانس را تهیه کرده بود.

براساس گزارش‌هایی که هفته گذشته منتشر شده بود، آمانو در ماه‌های اخیر چند نشست مهم آژانس را به دلیل بیماری از دست داده بود.

در بیانیه آژانس آمده‌است: «در طی یک دهه گذشته آژانس با حمایت اعضا و پشتکار کارکنان به نتایج ملموسی برای رسیدن به هدف 'اتم برای صلح و توسعه ' دست یافته‌است.»

پرچم آژانس بر فراز ساختمان اصلی این سازمان برای بزرگداشت آمانو به حالت نیمه‌افراشته درآمده است.

آمانو که یک دیپلمات ژاپنی بود، پس از محمد البرادعی و با رای اعضا به عنوان پنجمین دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انتخاب شده بود.

وی که در سال ۲۰۰۵ همراه با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی جایزه صلح نوبل را برد، قرار بود تا نوامبر ۲۰۲۱ در این سمت بماند.

یوکیا آمانو که مدتی در فرانسه و آمریکا هم تحصیل و تحقیق کرده، سال‌ها در وزارت خارجه کشورش، در سمت‌های مختلف انجام وظیفه کرد تا آنکه رئیس دفتر خلع سلاح در وزارت خارجه ژاپن شد.

برنامه هسته‌ای ایران یکی از مهم‌ترین پرونده‌های آژانس در زمان ریاست آمانو بود و توافق هسته‌ای ایران (برجام) هم در همین دوره امضا شد. آژانس مسئولیت نظارت بر پایبندی ایران به تعهدات هسته‌ای را بر عهده دارد.

عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران و مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای در توییتر خود درگذشت آمانو را تسلیت گفته و نوشته است: «همکاری ما خیلی نزدیک بود. من از عملکرد ماهرانه و حرفه‌ای او به عنوان مدیر کل آژانس تقدیر می‌کنم که به پایان کامل آنچه ابعاد نظامی برنامه هسته‌ای ایران خوانده می‌شد و همین طور انتشار ۱۵ گزارش پی‌درپی در تایید پایبندی کامل ایران به برجام منجر شد.»

درگذشت آمانو در اوج تنش میان ایران و غرب بر سر برجام بعد از خروج آمریکا از این توافق رخ داد.

از رافائل گروسی، نماینده آرژانتین در آژانس و همین‌طور کرنل فیروتا، رئیس دفتر رومانیایی آقای آمانو به عنوان نامزدهای جانشینی او نام برده می‌شود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای