آبه: همه تلاش‌مان را برای کاهش تنش با ایران انجام می‌دهیم

آبه: همه تلاش‌مان را برای کاهش تنش با ایران انجام می‌دهیم

دوشنبه, 22 ژوئيه, 2019 - 22:30

شینزو آبه نخست‌وزیر ژاپن گفته‌است برای پیوستن به یک ائتلاف بین‌المللی برای حفظ امنیت دریایی در خلیج و دریای عمان، همه تلاش خود را می‌کند تا تنش میان آمریکا و ایران کاهش پیدا کند.

به گزارش الشرق الاوسط، رسانه‌های ژاپنی روز دوشنبه اعلام کرده‌اند که پیشنهاد آمریکا با هدف تقویت نظارت بر کریدورهای استراتژیک حمل نفت و حامل‌های انرژی در خاورمیانه و آب‌های مشرف به حریم دریایی ایران و یمن از جمله برنامه‌های اصلی سفر جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید به ژاپن است.

جان بولتون که در حال حاضر در ژاپن به سر می‌برد، با مشاور امنیت ملی و وزیر خارجه ژاپن دیدار کرده‌است.

نخست‌وزیر ژاپن که یکروز پس از پیروزی ائتلاف سیاسی تحت هدایت وی درانتخابات مجلس علیای پارلمان کشورش در یک کنفرانس خبری سخن می‌گفت در این خصوص اظهار کرد: «ما از روابط دوستانه دیرین و سنتی با ایران برخورداریم و من بشخصه بارها با رئیس‌جمهوری و دیگر رهبران این کشور دیدار و گفتگو کرده‌ام.»

آبه در ادامه یادآور شد: «ژاپن پیش از اتخاذ هر تصمیمی، تمام تلاش‌های لازم برای کاستن از تنش‌ها میان ایران و آمریکا را انجام خواهد داد.»

شینزو آبه پیشتر نیز در جریان سفر به تهران تلاش کرده بود پیامی از سوی رئیس‌جمهوری آمریکا را به علی خامنه ای، رهبر ایران منتقل کند که با واکنش منفی طرف ایرانی مواجه شده بود.

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام)، روز شنبه اعلام کرده بود که در حال تشکیل یک عملیات چندملیتی دریایی به نام «عملیات گذربان» است، تا نظارت و امنیت در آب‌های بین‌المللی را افزایش دهد.

بنا بر اعلامیه سنتکام، هدف از عملیات گذربان «پیشبرد ثبات حمل و نقل دریایی، اطمینان از عبور آزادانه و کاهش تنش در آب‌های بین‌المللی» از جمله در همه نقاط خلیج عربی، تنگه هرمز، تنگه باب المندب و دریای عمان است.

«سپاه پاسداران» ایران روز جمعه ۲۸ تیر از توقیف نفتکش بریتانیایی به نام «استنا ایمپرو» خبر داد. این نفتکش از بندر فجیره امارات متحده عربی به مقصد الجبیل در سعودی در حرکت بود. ساعتی بعد، خبرگزاری رویترزگزارش داد که یک نفتکش مرتبط با بریتانیا و با پرچم لیبریا نیز به سوی ایران تغییر مسیر داده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای