واکنش ترامپ و پمپئو به «دستگیری جاسوسان آمریکا در ایران»: دروغ محض

واکنش ترامپ و پمپئو به «دستگیری جاسوسان آمریکا در ایران»: دروغ محض

دوشنبه, 22 ژوئيه, 2019 - 22:30

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور و مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به ادعای ایران دربارهٔ «بازداشت گروهی از جاسوسان آمریکا» واکنش نشان دادند و آن را «پروپاگاندا و دروغ محض» توصیف کردند.

به گزارش الشرق الاوسط، مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات ایران صبح دوشنبه ۳۱ تیر در نشستی خبری که در معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، گفت: معاونت ضد جاسوسی وزارت اطلاعات در تاریخ ۲۸ خرداد سال جاری موفق به انهدام یک شبکه جاسوسی مرتبط با سازمان اطلاعاتی آمریکا شد.

به گفته او ۱۷ نفر بازداشت شده‌اند و حکم اعدام برخی از آن‌ها هم صادر شده‌است.

مدیرکل ضدجاسوسی وزارت اطلاعات که نامش در رسانه‌های ایران اعلام نشده، مدعی شد که هیچ‌یک از افراد دستگیر شده «اتباع کشورهای خارجی نبوده‌اند» و به صورت «سلولی» در ایران فعالیت می‌کردند و «ارتباطی با دیگری نداشتند و هر کدام با یک افسر اطلاعاتی سیا در ارتباط بودند.»

 سخنگوی قوه قضائیه اعلام کرد که به زودی حکم اعدام متهمان این پرونده اجرا می‌شود.

در این باره، رئیس‌جمهوری آمریکا گزارش‌های منتشره از سوی ایران دربارهٔ دستگیری «جاسوسان آمریکا» را «کاملاً جعلی» دانست و آن را «دروغ محض» خواند.

دونالد ترامپ روز دوشنبه ۳۱ تیرماه در توئیتی نوشت: «گزارش مربوط به دستگیری جاسوسان سی‌آی‌ای توسط ایران کاملاً جعلی است. دروغ محض».

وی افزود: «تنها دروغ و پروپاگاندای بیشتر (مثل داستانی که دربارهٔ سرنگونی پهپادشان گفتند)، توسط رژیمی فرقه ای که بدجوری ورشکست شده و نمی‌داند چه باید بکند».

رئیس‌جمهوری آمریکا گفته‌است: «اقتصادشان مرده، و بدتر هم خواهد شد. وضع ایران افتضاح کامل است!»

در ادامه، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا نیز دوشنبه ۲۲ ژوئیه/ ۳۱ تیر در واکنش به خبر دستگیری ۱۷ نفر در ایران که به جاسوسی برای سازمان سیا متهم شده‌اند گفت: «حکومت ایران سابقه درازی در دروغگویی دارد. نظر من شخصاً این است که حکومت ایران دربارهٔ اقداماتی که می‌خواهد انجام دهد، ادعاهایی می‌کند که قدری نمک و فلفلش زیاد است.»

وی ادامه داد: «آن‌ها در مورد محل هدف قرار دادن پهپاد ایالات متحده دروغ گفتند. در چند روز گذشته نیز در مورد این که آن نفتکش را کجا برده‌اند، دروغ گفته‌اند. دروغ گفتن به جهان‌بخشی از ذات آیت‌الله است. من به هر چیزی که ایرانی‌ها مدعی انجام آن هستند، شدیداً با دیده تردید نگاه می‌کنم.»

وزیر خارجه آمریکا از آوردن مثال‌های مشخص خودداری کرد و گفت: «فهرست بلندبالایی در دست داریم از آمریکایی‌هایی که [در ایران زندانی‌اند] و برای بازگشتشان به وطن تلاش می‌کنیم.»

وی افزود: «این کشور ۴۰ سال است طوری رفتار می‌کند که مشابه رفتار هیچ کشور عادی نیست. شما نمی‌آیید و شهروندان دیگر کشورها را گروگان بگیرید تا دستاورد سیاسی برایتان داشته باشد. فکر می‌کنم این هم شاهدی دیگر بر ذات خلافکارانه رژیم ایران است.»

ایران پیش از این نیز برای افرادی به اتهام جاسوسی حکم اعدام صادر کرده‌است.

نهادهای حقوق بشری می‌گویند تهران به‌طور عادلانه به اتهامات رسیدگی نمی‌کند و بعضاً افرادی بی گناه محاکمه و حتی اعدام شده‌اند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای