اتحادیه اروپا به بوریس جانسون: برگزیت غیر قابل برگشت است

اتحادیه اروپا به بوریس جانسون: برگزیت غیر قابل برگشت است

هشدار وزرای اول ولز و اسکاتلند به جانسون درباره «وضعیت نابسامان» خروج بدون توافق
جمعه, 26 ژوئيه, 2019 - 22:15

 اتحادیه اروپا گفت که این اتحادیه خود را برای احتمال خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا آماده می کند و افزود «بریگزیت غیر قابل برگشت است و درخواست مذاکره مجدد درباره این توافق که در نوامبر منعقد شد غیر قابل قبول است».
ژان کلود یونکر رییس کمیسیون اروپا روز پنجشنبه (۲۵ جولای) به نخست وزیر جدید انگلیس گفت «توافق صورت گرفته با بریتانیا تنها توافق ممکن برای اتحادیه اروپا است». مینا آندریوا سخنگوی رییس کمیسیون اروپا افزود «رییس کمیسیون و نخست وزیر انگلیس جانسون تلفنی صحبت کردند. یونکر دوباره بر موضع اتحادیه اروپا درباره توافق خروج تاکید کرد که بهترین و تنها گزینه اتحادیه اروپا به شمار می رود».
میشل بارنیه مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا در بریگزیت در نامه ای به نمایندگان ۲۷ کشور اروپایی که فرانس پرس از آن مطلع شده گفت «جانسون گفته که اگر قرار است توافقی صورت بگیرد باید شبکه امنیتی ویژه ایرلند برداشته شود. این مساله غیر قابل قبول است. بنابراین و با توجه به لحن تند این نامه باید خودمان را برای شرایط خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا آماده کنیم چرا که ظاهرا این اولویت جانسون است. این موضوع تا اندازه ای بر یکپارچگی اتحادیه اروپا نیز تاثیر می گذارد».
جانسون کابینه جدید را اعلام کرد. این کابینه از گروهی از مخالفان دوآتیشه یکپارچگی اروپا -به نمایندگی اتحادیه اروپا- تشکیل شده است.
جانسون روز پنجشنبه توافق بریگزیت ترزا می نخست وزیر سابق را «غیر قابل قبول» خواند و درخواست مذاکرات مجدد با اتحادیه اروپا را مطرح کرد.
بارنیه در نامه افزود «ما هر گونه درخواست مطرح شده از سوی انگلیس درباره بریگزیت را بررسی می کنیم اما به شرطی که با توافق کنونی همسو باشد. خروج بدون توافق هیچ گاه گزینه مطلوب اتحادیه اروپا نیست اما به هر حال باید خود را برای همه گزینه ها آماده کنیم».
او در پایان گفت «واکنش های تند پارلمان انگلیس به این موضع گیری را دنبال کردم. باید به دقت مراقب واکنش های جدید و تحولات سیاسی و اقتصادی در کشور بعد از این موضع گیری باشیم».
وزرای اول اسکاتلند و ولز روز پنجشنبه (۲۵ جولای) از نخست وزیر محافظه کار جدید انگلیس خواستند تا گزینه خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا را مطرح نکند. آنها گفتند که جانسون باید فورا و در راستای خودداری از خروج بدون توافق اقدام کند تا از «پیامدهای فاجعه بار» آن بر این دو منطقه بریتانیا جلوگیری کند.
نیکولا استورجن وزیر اول اسکاتلند و مارک دراکفورد وزیر اول ولز در نامه مشترک خطاب به جانسون خواستار برگزاری همه پرسی دوم در مورد بریگزیت شدند.
استورجن رییس حزب ملی اسکاتلند و دراکفورد رهبر حزب کارگر در ولز گفتند «اینکه بریتانیا به فکر خروج بدون توافق و بی برنامه از اتحادیه اروپا باشد غیر عاقلانه است. ما از شما می خواهیم تا آشکارا و در اسرع وقت ممکن این گزینه را کنار بگذارید».
این دو رهبر شاخص در اسکاتلند و ولز متعهد شدند تا در صورت برگزاری همه پرسی دوم کمپینی برای ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا راه اندازی کنند


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای