ترامپ به حفاظت از منافع آمریکا و متحدان در تنگه هرمز متعهد است

ترامپ به حفاظت از منافع آمریکا و متحدان در تنگه هرمز متعهد است

آمادگی دانمارک جهت مشارکت در طرح بریتانیا.. واکنش ایران با آزمایش موشک بالستیک
شنبه, 27 ژوئيه, 2019 - 00:15

تمایل ترامپ برای کمک به جانسون جهت حل و فصل بحران نفتکش توقیف شده

 دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا بر حفاظت از منافع کشورش و هم پیمانان آن در برابر تهدیدهای ایران در تنگه هرمز تأکید کرد، از سوی دیگر، تحرکات اروپایی‌ها برای حفاظت امنیت دریانوردی در خلیج افزایش یافته‌است.

به گزارش الشرق الاوسط، کاخ سفید در بیانیه ای تأکید کرد که دونالد ترامپ «تمایل دارد به بوریس جانسون نخست‌وزیر جدید بریتانیا برای حل و فصل بحران مربوط به نفتکش توقیف شده این کشور در ایران کمک کند».

طبق اعلام کاخ سفید، همچنین رئیس‌جمهوری آمریکا به حفاظت از منافع کشورش و هم پیمانان آن در برابر تهدیدهای ایران در تنگه هرمز پایبند است.

این بیانیه ای در حالی منتشر شده که تنش‌ها در پی اقدامات ایران، توقیف نفتکش بریتانیایی و همچنین به گفته یکی از مسئولین وزارت دفاع آمریکا، آزمایش یک موشک میانبرد توسط ایران افزایش یافته‌است.

دولت دانمارک نیز همگام با تحرک آمریکا برای تشکیل ائتلاف گسترده دریایی در منطقه اعلام کرد که از طرح بریتانیا برای تشکیل یک نیروی حفاظت از امنیت کشتیرانی در خلیج و تنگه هرمز، استقبال می‌کند.

به گزارش رویترز، وزارت خارجه دانمارک در بیانیه‌ای، ضمن اعلام استقبال از این طرح، اعلام کرده‌است که احتمال دارد در این طرح مشارکت کند.

وزیر خارجه دانمارک گفته‌است که تضمین آزادی کشتی‌رانی برای دانمارک اهمیت دارد. او گفته‌است که تصمیم‌گیری نهایی برای حضور دانمارک در چنین طرحی، نیاز به تصویب پارلمان این کشور دارد.

همزمان هایکو ماس وزیرخارجه آلمان در واکنش به درخواست بریتانیا برای تشکیل نیروی مشترک حفاظت از کشتیرانی در تنگه هرمز اعلام کرد که نیروهای کشورش در این طرح مشارکت خواهند داشت.

آلمان در شرایطی برای حفظ امنیت کشتیرانی در خلیج و تنگه هرمز اعلام آمادگی کرده که فرانسه و چند کشور دیگر اروپا نیز همچنان سرگرم بررسی این امکان هستند.

در همین راستا، آمریکا از کشورهای اروپایی و آسیایی دعوت کرد تا به ائتلاف تنگه هرمز ملحق شوند.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا گفت: ایالات متحده از بریتانیا، فرانسه، آلمان، نروژ، ژاپن، کره جنوبی و استرالیا دعوت کرده‌است تا به ائتلاف امنیتی در تنگه هرمز ملحق شوند.

او در مصاحبه ای با فاکس نیوز گفت: «ما از بریتانیا، فرانسه، آلمان، نروژ، ژاپن، کره جنوبی، استرالیا و… درخواست کرده‌ایم به این ائتلاف بپیوندند و مطمئن هستم که چندین کشور محلق خواهند شد.»

به گفته وی، هر کشوری که به امنیت تنگه هرمز علاقمند است باید به این ائتلاف ملحق شد تا نه تنها از منافع خود محفاظت کند، بلکه باید از اصل آزادی تردد نیز حمایت کند.

پیشترمایک پمپئو گفته‌است واشینگتن در حال تشکیل یک ائتلاف برای گشت زنی در تنگه هرمز، جایی که اخیراً دچار تنش بوده، است.

یک دیپلمات ارشد در ژاپن، متحد نزدیک آمریکا در شرق آسیا، به خبرگزاری رویترز گفت مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه با آبه شینزو نخست‌وزیر ژاپن تلفنی گفتگو کرد، اما ژاپن در موقعیتی نیست که تصمیم بگیرد آیا می‌تواند به هر ائتلاف دریایی ملحق شود، مگر آن که آمریکا طرحی کلی را در خصوص چگونگی چنین عملیاتی ارائه کند.

تنش میان ایران و آمریکا پس از خروج واشینگتن از برجام به دلیل عدم درج برنامه موشک‌های بالستیک و نقش منطقه ای ایران افزایش یافت.

در همین باره، تلویزیون آمریکایی CNN، به نقل از یک مقام آمریکایی اعلام کرد که ایران روز گذشته یک موشک بالستیک میان برد را آزمایش کرده‌است.

موشک شهاب سه، با برد ۱۳۰۰ کیلومتر، در جنوب ایران پرتاب شده و پس از طی ۹۶۵ کیلومتر در صحرایی در نزدیک تهران پایتخت این کشور بر زمین افتاده‌است.

این مقام مسئول گفته‌است، موشک شهاب ۳ تهدیدی برای آمریکا به‌شمار نمی‌رود ولی ایران با انجام چنین آزمایشاتی، بهبود برد و هدف‌گیری موشک‌های بالستیک را مورد هدف قرار داده‌است.

از سوی دیگر یک مقام عالی‌رتبه آمریکایی دیگر که نخواست نامش فاش شود، در مصاحبه با تلویزیون Fox News آمریکا گفت، از آزمایشات موشکی ایران خبر داریم ولی در حال حاضر اظهار نظر نمی‌کنیم.

ایران نیز در این رابطه توضیحاتی ارائه نکرد.

در مقابل، وزرای امور خارجه آمریکا و بریتانیا دربارهٔ برنامه هسته‌ای ایران گفت‌وگو کردند.

مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد، مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا با دومینیک راب وزیر امور خارجه جدید بریتانیا دربارهٔ اولویت‌های جهانی از جمله مقابله با تلاش‌های ایران برای توسعه برنامه هسته‌ای خود و همچنین تحکیم اتحاد ناتو گفت‌وگو کرده‌اند.

از سوی دیگر، محمد جواد ظریف و یوسف بن علوی، وزیران خارجه ایران و عمان شنبه ۵ مرداد در ساختمان وزارت خارجه در تهران با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو می‌کنند. تنش تهران و لندن و حوادثی که برای نفتکش‌ها در هفته‌های اخیر در خلیج اتفاق افتاده‌است در دستور کار وزیران خارجه ایران و عمان قرار دارد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای