با وجود تهدید ترامپ، پافشاری فرانسه بر مالیات خدمات دیجیتالی

با وجود تهدید ترامپ، پافشاری فرانسه بر مالیات خدمات دیجیتالی

رایزنی لومر و منوچین برای ایجاد راهکار
یکشنبه, 28 ژوئيه, 2019 - 22:45
برونو لومر وزیر دارایی فرانسه گفت کشورش طرح مالیات خدمات دیجیتالی را متوقف نمی کند و او و همتای آمریکایی اش استیون منوچن درباره ایجاد راهکار برای مشکل رایزنی می کنند (فرانس پرس)

فرانسه گفت طرح اعمال مالیات بر شرکت های بزرگ فناوری و اینترنتی را متوقف نخواهد کرد. این در حالیست که پرزیدنت دونالد ترامپ تهدید به مقابله به مثل کرده است.

برونو لومر وزیر دارایی فرانسه روز شنبه (۲۷ جولای) گفت «تا زمانی که راهکار بین المللی برای این مساله ایجاد نشده این طرح را اجرا می کنیم».

سنای فرانسه در ماه جاری لایحه سه درصد مالیات بر درآمد شرکت های بزرگ فناوری و اینترنتی در فرانسه را تصویب کرد.

این طرح شامل همه شرکت هایی می شود که درآمدشان در حوزه اقتصاد دیجیتال در فرانسه بیش از ۷۵۰ میلیون یورو (۸۴۵ میلیون دلار) در کل جهان و ۲۵ میلیون یورو در فرانسه است.

برخی کشورهای اروپایی مثل اتریش و بریتانیا و اسپانیا و ایتالیا نیز اعلام کردند که قصد دارند مالیات خدمات دیجیتالی در نظر بگیرند.

استدلال این کشورها این است که مالیات خدمات دیجیتالی ضروری است چرا که شرکت های بزرگ اینترنتی چند ملیتی مثل «فیس بوک» و «آمازون» با استقرار در کشورهای با مالیات کم اروپایی مثل ایرلند سود سرشاری می برند.

آمریکا می گوید مالیات خدمات دیجیتالی به طور غیر عادلانه شرکت های آمریکایی را هدف می گیرد.

ترامپ گفت که به زودی «اقدامات تلافی جویانه»‌ علیه فرانسه اعلام می کند.

ترامپ در توییتر خود نوشت «من همیشه گفته ام شراب آمریکایی بهتر از شراب فرانسوی است».

لومر در ادامه گفت «نباید تعرفه های تنبیهی بر شراب و اخذ مالیات از شرکت های اینترنتی را یکسان فرض کرد. این مالیات نه تنها در مورد شرکت های آمریکایی بلکه در مورد شرکت های بزرگ اروپایی و چینی نیز اعمال می شود».

لومر افزود که با استیون منوچین وزیر خزانه داری آمریکا در این باره گفتگوی تلفنی انجام می دهد.

ترامپ هفته پیش خطاب به همتای فرانسوی اش امانوئل مکرون گفت که از طرح اعمال مالیات خدمات دیجیتالی ابزار نگرانی می کند.

کاخ سفید گفت که ترامپ و مکرون روز جمعه (۲۶ جولای) طی تماس تلفنی درباره طرح اعمال مالیات خدمات دیجیتالی گفتگو کردند. این موضوع در نشست گروه هفت در ماه آینده در فرانسه نیز مورد بررسی قرار می گیرد.

آمریکا بزرگ ترین وارد کننده مشروبات الکلی فرانسه به شمار می رود. محصولات هوا فضا عمده صادرات فرانسه به جهان هستند. مشروبات الکلی در جایگاه دوم قرار دارند.

حدود یک چهارم کل صادرات شراب فرانسه در ۲۰۱۸ روانه بازار آمریکا شد که چیزی معادل ۳.۶ میلیارد دلار است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای