رقابت ۵ نامزد اروپایی ریاست صندوق بین المللی پول

رقابت ۵ نامزد اروپایی ریاست صندوق بین المللی پول

یکشنبه, 28 ژوئيه, 2019 - 22:45

پنج نامزد اروپایی بر سر ریاست صندوق بین المللی پول برای جانشینی کریستین لاگارد رقابت می کنند. 

وزارت دارایی فرانسه شامگاه جمعه (۲۶ جولای) گفت لاگارد رییس بانک مرکزی اروپا خواهد شد. 

در لیست کشورهای اروپایی برای جانشینی لاگارد، نادیا کاوینو وزیر اقتصاد اسپانیا و ماریو سنتنو رییس فعلی گروه یورو از پرتغال و یروئن دیزلبورن رییس سابق گروه یورو از هلند و کریستالینا جورجیوا از بلغارستان و اولی رن رییس بانک مرکزی فنلاند قرار دارند.

برونو لومر وزیر اقتصاد و دارایی فرانسه از سوی همتایان اروپایی اش برای رایزنی و گفتگو درباره معرفی یک نامزد مشترک اروپا برای سمت ریاست صندوق بین المللی پول تعیین شده است.

به گفته وزارت دارایی فرانسه هفته گذشته وزیر دارایی فرانسه با وزرای دارایی اروپا از جمله وزیر دارایی جدید بریتانیا در این باره گفتگو کرد. 

او همچنین در حال رایزنی با اولاف شولتز همتای آلمانی اش نیز است.

مقام های اروپایی بعد از رایزنی های فشرده بر سر معرفی یک نامزد مشترک اروپایی با تجربه گسترده در روابط مالی بین المللی برای سمت ریاست صندوق بین المللی پول به توافق رسیدند.

او افزود «مقام های اروپا برای بررسی اصلاح شرط سن نیز توافق کرد اما هنوز تصمیم نهایی گرفته نشده است. گفتگو در این باره در هیات مدیره صندوق بین المللی پول آغاز شده است».

بر اساس شرط سن، رییس صندوق بین المللی پول در زمان انتصاب باید حداکثر ۶۵ ساله باشد. با این اوصاف، جورجیوا که در ۱۳ اوت ۱۹۵۳ به دنیا آمده از لحاظ تئوریک از کارزار رقابتی حذف می شود.

نمایندگان اروپایی نامزد مورد نظر خود را از روز دوشنبه انتخاب می کند و این پروسه تا ۶ سپتامبر ادامه دارد. نام رییس جدید صندوق بین المللی پول روز چهارم اکتبر اعلام می شود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای