پمپئو: ایران از آگاه‌شدن مردم از وضعیت «بد» رژیم خامنه‌ای هراس دارد

پمپئو: ایران از آگاه‌شدن مردم از وضعیت «بد» رژیم خامنه‌ای هراس دارد

در واکنش به ردشدن پیشنهاد گفت‌وگوی مستقیم با مردم ایران
دوشنبه, 29 ژوئيه, 2019 - 18:15

 مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا سه روز بعد از پیشنهاد سفر به ایران، خبر داد که رژیم ایران پیشنهاد سفر او به تهران را نپذیرفت.
به گزارش الشرق الاوسط، وزیر امور خارجه آمریکا در یک پست توییتری نوشت: «اخیراً پیشنهاد سفر به ایران و گفت‌وگوی مستقیم با مردم ایران را ارائه کردم، اما این پیشنهاد من در آنجا از سوی سران رژیم رد شد».
او در پست دیگری نوشت: «ما از آمدن ظریف به آمریکا، جایی که در آن او از حق آزادانه حرف زدن برخوردار است، هراسی نداریم. آیا حقایق رژیم خامنه‌ای آن قدر بد است که او نمی‌تواند اجازه دهد من همین کار را در تهران انجام دهم؟ چه می‌شود اگر مردمش حقایق را کامل و بدون فیلترشدن بشنوند؟».
وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۳ مردادماه در گفت‌وگو با خبرگزاری بلومبرگ در پاسخ به این پرسش که آیا او مایل به تهران سفر کند، گفت: «مطمئناً» چنین تمایلی دارد و خوشحال خواهد شد اگر بتواند از فرصت «گفت‌وگوی مستقیم با مردم ایران» استفاده کند.
وزیر خارجه آمریکا دربارهٔ قصد خود از سفر به ایران گفت: «دوست دارم بروم، نه برای پروپاگاندا که حقیقت را دربارهٔ آنچه که رهبری‌شان انجام داده و این که چگونه به ایران آسیب رسانده‌است به مردم ایران بگویم
علی ربیعی سخنگوی دولت روحانی، روز یک‌شنبه ۶ مرداد ماه در واکنش به این پیشهاد وزیر خارجه آمریکا، گفت: «باید گفت خوشبختانه گفت‌وگوی ظریف با رسانه‌ها، پمپئو را به آن واداشت که با ما گفت‌وگو کند، ما هم می‌گوییم ایشان می‌تواند با خبرنگار ما خانم مرضیه هاشمی گفت وگو کند
مرضیه هاشمی که نام او تا قبل از گرایش به اسلام «ملانی ایوت فرانکلین» بود، یک شهروند آمریکایی است که در تهران برای شبکه انگلیسی زبان صدا و سیمای جمهوری اسلامی کار می‌کند. او دی ماه سال گذشته هنگام سفر به آمریکا ده روز بازداشت و پس از آزادی به تهران بازگشت. دلیل بازداشت او دقیقاً مشخص نشد و صرفاً اعلام شد مرضیه هاشمی در ارتباط با یک پرونده به‌عنوان «مطلع» بازداشت شده‌است.
ساعتی بعد از آنکه علی ربیعی در نشست خبری روز یک شنبه خود مرضیه هاشمی را برای انجام گفت و گو با وزیر خارجه آمریکا معرفی کرد اما پیمان جبلی رئیس شبکه‌پرس‌تی وی، در واکنش به اظهارات سخنگوی دولت ایران گفت که این شبکه تصمیم و برنامه‌ای برای گفتگو با مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا ندارد.

این اظهارات وزیر خارجه آمریکا در حالی ابراز می‌شود که اخیراً تنش میان ایالات متحده و ایران افزایش یافته‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای